Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Snížení řeckého ratingu podpořilo růst USD

Agentura Standard & Poor’s snížila minulý týden Řecku rating kvůli vysokému rozpočtovému schodku a upozornila tak na riziko, kterému čelí další země Eurozóny nacházející se v podobné situaci. Spread (rozdíl výnosů) na 10-letých dluhopisech Německa a Řecka vzrostl na 2,5% as blížícím se rokem 2010 dostal EUR pod tlak. (komentář Ole Sloth Hansena, Saxo Bank)

V uplynulém týdnu USD pokračoval v posilování a dosáhl nejsilnější úrovně za poslední 3 měsíce, přičemž u některých komoditách spustil další prodejní vlnu. Pohyb byl tak výsledkem klidného obchodování na konci roku, optimistického komentáře FED-u av neposlední řadě i snížením ratingu Řecka. S blížícím se koncem roku aktivita na trzích klesá, a tak načasování zprávy (o snížení ratingu) mělo maximální dopad, protože trhy jsou v tomto klidném období citlivější na negativní informace. Tak jako všichni očekávali, že oslabování USD bude pokračovat, začali investoři opět bilancovat a hledat na tuto měnu nový pohled.

Růst USD může spustit další vybírání zisků ve zlatě
Také zlato z části trpělo silnějším dolarem. V minulých týdnech zaznamenal tento trh velký příliv investic a tak je třeba se podívat na korekci ceny i z tohoto pohledu. Minulý týden byla testována hranice 1 100 USD, což představuje téměř 11 procentní korekci oproti maximem dosaženými před dvěma týdny. Tato úroveň představuje poměrně slušný support, ale pokračující růst USD může spustit další vybírání zisků. Dalšími technicky významnými úrovněmi jsou pak hladiny 1 070,80 USD a 1 030 USD / unci.

 

Na nich se od října 2008 nachází rostoucí trendová linie. Dokud se nepodaří tuto cenu desky překonat, tak horní rezistenci momentálně při růstu tvoří úroveň 1 142 USD. Dokud nebude jisté, že při USD došlo k obratu, zdá se výprodej při komoditách zatím předčasný. Pokud k němu dojde, a to díky obnovené naději na zotavení americké ekonomiky, tak může přestat platit vzájemný vztah mezi silným dolarem a nízkými cenami komodit. V této části roku je však předčasné něco hodnotit.

Plyn rostl až o 33% díky zimě a klesajícím zásobám
Informace o stavu zásob pomohly minulý týden energetickému sektoru najít podporu a cena ropy prudce rostla. Import zůstal nízký, avšak díky chladnému počasí v USA vzrostla spotřeba. Díky chladnému počasí nejvíce svým růstem překvapil zemní plyn. Jeho cena vzrostla pouze v prosinci o 33 procent. Ceně také výrazně pomohl pokles plynových zásob. Klesající trend z října a listopadu byl tak prolomen a rezistenci nyní představuje maximum na lednovém kontraktu ve výši 6,24 USD.

Optimistické vyhlídky na zotavenou vytlačili ropu
Po oznámení stavu amerických zásob ropy cena našla podporu a začala prudce růst. Výhled na silnější USD a slabá poptávka pro první čtvrtletí roku 2010 tlačil na cenu směrem dolů. Nicméně optimistický výhled na zotavenou způsobil, že ropa má za sebou nejlepší týden od poloviny října. Support se objevil pod hranicí 70 USD a rezistenci zatím tvoří úroveň 75 USD / barel. 

Tento týden exspiruje lednový kontrakt a obchodovat se tak začne únorový.

Pozor na každoroční rebalancovanie komoditních fondem
V roce 2009 jsme mezi výkonností jednotlivých komodit viděli obrovské rozdíly. To bychom měli mít na paměti začátkem příštího roku (konkrétně mezi 5. a 9. lednem), kdy dojde k rebalancovaniu portfolia fondů S & P GSCI a DJ-UBSCI. Aby udržely dosavadní poměr mezi váhami jednotlivých komodit, budou muset ubrat z těch, které vykázaly v roce 2009 nejvyšší výkonnost a přidat komodity se slabou výkonností. To bude mít nejhorší dopad na ropu a měď. Naopak, polepšil si zemní plyn a kukuřice. Dá se očekávat, že rebalancovanie těchto dvou fondů, které spravují více než 65 miliard. USD, bude mít na trhy určitý dopad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.