Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Sněmovna bude hlasovat o “kontroverzním” návrhu rozpočtu

Státní rozpočet 16.12.2020 | 10:38 0 Komentářů

Poslanci budou dnes schvalovat rozpočet se schodkem 320 miliard korun a dá se očekávat vzrušená debata. Návrh rozpočtu je postaven na staré makroekonomické prognóze, která počítá příští rok s relativně rychlým růstem o 3,9 %. My jsme i vzhledem k pokračujícím negativním dopadům pandemie daleko opatrnější a sázíme na pomalejší oživení o 2,7 %. A některé instituce jsou vzhledem k příštímu roku ještě skeptičtější. Podle ČNB poroste česká ekonomika v příštím roce o 1,7 % a podle OECD dokonce jen o 1,5 %. To by ve finále znamenalo daleko slabší příjmy a výraznější “zářez” do veřejných financí.

Návrh rozpočtu navíc zatím vůbec nepočítá se změnou super-hrubé mzdy. Pokud by prošla senátní verze, může být hospodaření rozpočtu o dalších 100 miliard korun horší. Teoreticky by tak vláda mohla hospodařit příští rok s ještě vyšším schodkem než letos (do listopadu zatím dosáhl 330 miliard korun).

 

“ src=“blob:https://www.investujeme.cz/1c404abe-d73e-4a03-9eca-da0e8f89075a“ alt=“image001.png“ class=“Apple-web-attachment Singleton“ style=“width: 4.6875in; height: 5.7291in; opacity: 1;“>

 

Bude zajímavé, jak ve finále na rozpočtové plány vlády zareaguje centrální banka. Ta by v případě výrazné fiskální expanze mohla příští rok dříve zvažovat růst úrokových sazeb. Podle alternativního scénáře zpracovaného s poslední prognózou dokonce již na začátku příštího roku. Na čtvrteční tiskové konferenci ČNB k tomu pravděpodobně guvernér Rusnok poskytne komentář. My v tuto chvíli stále věříme, že i přes výraznější fiskální expanzi zůstane ČNB příští rok opatrná a minimálně v první polovině roku se sazbami hýbat nebude.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.