Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Slušovický zázrak? Nostalgie 80. let na archivních snímcích

Investice 11.01.2015 | 12:35 0 Komentářů

Nalezený archiv fotografií JZD Slušovice přináší svědectví o socialistickém hospodářském fenoménu i o tehdejší propagační fotografii.

Slušovický zázrak? Nostalgie 80. let na archivních snímcích

Praha – Výstava nazvaná Zemědělské práce: Sluneční město v Komunikačním prostoru Školská 28, kterou uvedl v život fotograf, historik umění a volný kurátor Tomáš Pospěch, se vrací do osmdesátých let. Pojem Slušovice má pro některé generace podobný nádech jako bompary, favoritka, remoska, stavebnice Merkur, motocykl Pionýr, botasky nebo Wartburg.

„Scénáře ke snímkům se dochovaly velmi torzovitě. Začal jsem tedy s fotografiemi pracovat volně a poskytovat jim nové významové souvislosti. Obrazy samy vyvolávají nepochybně silnou nostalgii, proto se snažím vedle toho odkrývat různé strategie dobové propagace, “ říká Tomáš Pospěch a cituje francouzského literárního teoretika a sémiotika Rolanda Barthese: „Fotografie jsou časové konzervy; útržky minulosti absurdně trčící v přítomnosti, pokud pro ně nenajdeme patřičný kontext.“ 

Fotografie vytvořil v letech 1978–1989 zlínský reklamní fotograf Jan Regal. Doplňují je další práce, které byly vytvořeny v dnešních Slušovicích, a to v bezprostřední návaznosti na tento archiv. Výstava v Komunikačním prostoru Školská 28 potrvá do 30. ledna 2015.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.