Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Slovensko napíná eurozónu na skřipec

Slovensko se rozhodlo hrát ruskou ruletu. Pokud však z hlavně slovenského parlamentu vylétne náboj v nepravý čas, může dojít k vážným komplikacím, ne-li kolapsu celého pracně schvalovaného záchranného mechanismu v eurozóně, známého pod zkratkou EFSF (komentář ČSOB).

Tím nábojem, na který se dnes odpoledne bude čekat je hlasování o rozšíření záruk Slovenska za záchranný fond eurozóny (EFSF). Tyto záruky přitom v případě Slovenska nejsou vůbec malé, neboť mají dosáhnout 7,7 miliard euro, neboli něco okolo 10 % HDP.

Jak se tedy věci okolo fondu EFSF, neboli tzv. eurovalu mají? Slovenským vládním středo-pravicovým stranám byl euroval vždy proti srsti, a to je také jeden z důvodů proč se Slovensko nepodílelo na první vlně mezivládní pomoci pro Řecko. Nicméně s tím, jak narůstalo napětí uvnitř eurozóny, měkl i odmítavý postoj slovenské vládní pravice k přisypávání peněz do záchranných fondů měnové unie.

Přesto jedna z menších koaliční stran, která se paradoxně jmenuje Sloboda a solidarita (SAS), si svůj principiálně zamítavý postoj k poskytnutí pomoci uvnitř eurozóny zachovala. Výsledkem je tedy nepřehledná situace, kdy premiérka Radičová, která podporu eurovalu patrně již slíbila vedení eurozóny, se nemůže opřít o vlastní koalice při schválení pro eurozónu kriticky důležitého legislativního aktu (jenž může mít neblahé důsledky pro slovenský rating).

Na druhé straně pak vyčkává opoziční levicový Smer, který sice není tak principiálně proti eurovalu, ale zase na druhou stranu by rád získal z dané situace co nejvíce politických bodů. Premiérka Radičová se přitom snaží různými ústupky nadbíhat tu SAS, tu Smeru jen, aby euroval nakonec na Slovensku prošel. Není přitom vyloučeno, že dnes dopoledne (hlasování začíná ve 13:00) nabídne svoji demisi či rozhodne spojit hlasování o eurovalu s vyjádřením důvěry vládě.

Jak svět, tak i my sázíme na to, že rozšíření eurovalu ve Slovenské národní radě nakonec projde. Za jakých okolností i kdy k tomu dojde (po neúspěšném hlasování by mohl přijít “opravný pokus”) ovšem není tak úplně jasné. Neboli rizika toho, že se dnes hlasování na Slovensku pokazí, jsou možná vyšší než si momentálně finanční trhy připouští.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.