Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Slovak Telekom zneužil pozice na trhu, má zaplatit miliardu

Investice 15.10.2014 | 16:11 0 Komentářů

Pokutu od Evropské komise dostala i mateřská firma Deutsche Telekom.

Slovak Telekom zneužil pozice na trhu, má zaplatit miliardu

Brusel/Bratislava – Slovenská společnost Slovak Telekom a její mateřská Deutsche Telekom mají za více než pětileté zneužívání dominantního postavení na trhu zaplatit pokutu 38,8 milionu (přes miliardu korun). Oznámila to Evropská komise, která pokutu uložila na základě svého hloubkového šetření.

Cílem firem prý bylo vytlačit konkurenci z trhu se širokopásmovými službami. Slovenský operátor uložení pokuty blíže nekomentoval.

Slovak Telecom měl stlačovat marže

Komise podle tiskové zprávy dospěla k závěru, že Slovak Telekom svým konkurentům odmítl poskytovat přístup k účastnickému vedení a uplatňoval politiku stlačování marže. „Deutsche Telekom jako mateřská společnost s rozhodujícím vlivem je za činy své dceřiné firmy také odpovědná a z toho důvodu je společně a nedělitelně odpovědná za pokutu pro Slovak Telekom,“ uvedla Komise.
    
„Rozhodnutí nám ještě nebylo doručeno, v této chvíli se k němu detailněji nedokážeme vyjádřit. Podle informací, které jsme v průběhu řízení dostali od Evropské komise, ovšem můžeme ujistit zákazníky, že aktuální rozhodnutí Komise nebude mít negativní vliv na kvalitu ani cenu poskytovaných služeb,“ sdělil mluvčí Slovak Telekomu Martin Vidan.
    
Většinový podíl ve Slovak Telekomu drží Deutsche Telekom. Zbylých 49 procent akcií operátora vlastní slovenská vláda, která připravuje prodej svého podílu.

Pokuta má Němce odradit od nekalých praktik

Deutsche Telekom přitom samostatně dostal ještě druhou pokutu přesahující 31 milionů eur (asi 870 milionů korun). Ta byla udělena s cílem zajistit dostatečně odrazující účinek a také trestat opakované zneužívání dominantního postavení na trhu.
    
Komise dnes připomněla, že pokuta byla firmě v Německu za stlačování marže na trhu se širokopásmovým připojením uložena už v roce 2003. Proto byla pokuta pro ni zvýšena o polovinu. Dalších 20 procent navýšení Komise přidala s ohledem na zajištění skutečně odstrašujícího účinku pro firmu, jejíž celosvětový obrat loni přesáhl 60 miliard eur.
    
Evropská komise hloubkové šetření Slovak Telekomu zahájila v dubnu 2009, německou firmu prověřuje od prosince následujícího roku. Už v roce 2012 dala Komise najevo, že Slovak Telekom svými vysokými velkoobchodními cenami znemožňoval alternativním operátorům ziskové podnikání v oblasti širokopásmových služeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.