Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Sleva na sociálním pojištění: Sotva začala, už končí?

Investice 18.09.2009 | 09:26 0 Komentářů

Zástupci zaměstnavatelů i odboráři souhlasí s Janotovým návrhem

Praha – Právě v těchto dnech mohou zaměstnavatelé poprvé využít slevu na sociálním pojištění. Jde o jednu z protikrizových úlev, navržených ještě koaliční vládou Mirka Topolánka. Sleva má platit dočasně, jen do konce roku 2010. Jenže s velkou pravděpodobností nakonec skončí o rok dříve.
S návrhem předčasně zrušit tuto úlevu přišel ministr financí Eduard Janota ve snaze snížit schodek státního rozpočtu pro příští rok. Stát by tím ušetřil téměř 18 miliard korun.
A zdá se, že toto úsporné opatření by – na rozdíl od mnoha jiných – mohlo projít. S Janotovým návrhem totiž na čtvrtečním jednání tripartity souhlasili zástupci zaměstnavatelů i odborů. Konkrétně Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů.
Zaměstnavatelé podpořili také zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro pojistné pro rok 2010 ze 48 násobku na 72 násobek průměrné mzdy. To by do státní pokladny mělo přinést čtyři miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.