Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Slabé euro a levná ropa? Šance pro Evropu, tvrdí ekonom

Investice 08.01.2015 | 16:21 0 Komentářů

Bude dolar a euro pro Čechy dále zdražovat? Kam až může spadnout cena ropy a jak se to projeví v Česku? Čtenářům odpovídal ekonom Lukáš Kovanda.

Slabé euro a levná ropa? Šance pro Evropu, tvrdí ekonom

Praha – Klesající ceny ropy a slabé euro jsou pro evropské, ale i české podniky a domácnosti příležitost. „Mohou dostat eurozónu z jejího vleklého útlumu. Pokud se tak nestane, nevím, co by si ještě eurozóna přála,“ uvedl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz ekonom finanční společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

„Levnější ropa – a tedy i benzin – značí, že spotřebitelé budou moci vydat více za jiné věci. Spotřeba by tedy měla růst a kola ekonomiky se roztáčet,“ vysvětluje. Slabé euro by mělo zase pomoci vývozcům.

Dolar bude podle Kovandy zdražovat i nadále a je pravděpodobné, že v roce 2016 budou tyto měny, poprvé za posledních čtrnáct let, stát stejně. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka od předloňského roku drží korunu nad 27 korunami za euro, tedy bude americká měna dražší i pro Čechy.

Samotný „intervenční režim“, v jehož rámci centrální banka hlídá, aby koruna neposílila nad stanovenou hranici, podle Kovandy potrvá. „Minimálně do konce roku 2016 a možná až za jeho horizont, i několik let,“ řekl v online rozhovoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.