CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

10. 02. 2022

0 komentářů

Skupina ČSOB v roce 2021: Silný růst hypoték a investic, vynikající kvalita úvěrů

 

Skupina ČSOB v roce 2021 zaznamenala čistý zisk ve výši 16,2 miliardy korun. Rekordní byl objem nově poskytnutých hypoték, který poprvé překročil stomiliardovou hranici.  O čtvrtinu se pak meziročně zvedl objem majetku investovaného v podílových fondech. Na nejlepší úroveň od roku 2008 se dostala kvalita úvěrového portfolia. 


“Na růstu čistého zisku naší bankopojišťovací skupiny se z velké části podílí vysoká kvalita úvěrového portfolia. Podíl nevýkonných úvěrů z celého portfolia činil na konci prosince 1,83 procenta, což byla vůbec nejnižší hodnota od roku 2008. Celkový objem poskytnutých úvěrů rostl meziročně o solidních pět procent. Nadále se opíráme o silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditu,” uvádí k výsledkům generální ředitel ČSOB John Hollows a dodává: “Náš přístup založený na strategii ‚Digitálně a s lidmi‘ a neustálých inovacích klienti oceňují, protože jim šetří čas i peníze. Spustili jsme jednotnou aplikaci ČSOB Smart pro všechny klienty, která napomohla k tomu, že počet uživatelů mobilního bankovnictví meziročně vzrostl o takřka polovinu. Dalšími klíčovými pilíři naší filozofie jsou udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. V Hradci Králové jsme otevřeli regionální centrálu plnící nejpřísnější ekologické standardy a již jsme opustili přímé financování uhlí. Zaměstnancům patří obrovské poděkování za obětavost a nasazení v dalším mimořádně náročném roce, ve kterém mě velice potěšila i odhodlanost, se kterou jsme se efektivně zapojili do pomoci rodinám zasaženým tornádem na jižní Moravě.“

 • Čistý zisk činil 16,2 mld. Kč (meziročně vyšší o 90 %).
 • Celkový objem úvěrů byl 835 mld. (meziročně vyšší o 5 %).
 • Objem úvěrů na bydlení dosáhl 487 mld. Kč (meziroční nárůst o 6 %).
 • Objem vkladů narostl na 1 157 mld. Kč (meziročně o 8 %).
 • Objem aktiv pod správou činil 288 mld. Kč (meziročně více o 16 %).
 • Provozní výnosy byly 35,7 mld. Kč (meziročně vyšší o 1 %).
 • Provozní náklady bez bankovních daní činily 18,5 mld. (meziroční zvýšení o 2 %).
 • ČSOB drží silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditu. Kapitálový poměr Tier 1 je 22,4 %.
 • Počet uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart meziročně stoupl o 48 % a transakcí o 56 %.
 • Bankovní identitu pro bezpečné přihlašování ke službám státu a firem využilo už 95 tisíc klientů ČSOB.
 • Klienti s bankovní identitou začali nově používat zaručené digitální podepisování smluv a dokumentů.
 • Od magazínu Global Finance ČSOB získala tři ocenění pro rok 2021 za oblast Udržitelné finance v rámci střední a východní Evropy.
 • ČSOB se umístila na 1. místě v kategorii Hypotéka roku v soutěži Mastercard Banka roku 2021.

Čistý zisk skupiny loni vzrostl zejména díky rozpuštění opravných položek k úvěrům. Kvalita úvěrového portfolia byla excelentní. Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia činil na konci prosince 1,83 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2008. 

Zájem o hypotéky a investice
Objem úvěrů na bydlení, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, meziročně stoupl o šest procent. Objem loni prodaných hypoték se meziročně zvýšil o mimořádných 71 procent. Skupina ČSOB tím potvrdila přední postavení na českém hypotečním trhu. “Skupina ČSOB loni pomohla zlepšit bydlení téměř 50 tisícům domácností. Nebývalý hypoteční boom byl tažen zejména nízkou úrovní úrokových sazeb a obavami z jejich dalšího zvyšování v kombinaci s přetrvávající nedostatečnou nabídkou na trhu nemovitostí,” komentuje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Objem celkových vkladů klientů se zvýšil o osm procent a objem aktiv pod správou o 16 procent. Objem majetku investovaného v podílových fondech vzrostl o čtvrtinu. Majetek největšího fondu na českém trhu ČSOB Bohatství už překročil 40 miliard korun.

Zájem o firemní úvěry

REKLAMA

Obnovení růstu české ekonomiky při nízké nezaměstnanosti se loni projevilo v chuti tuzemských firem investovat do inovací, udržitelných projektů a dalšího rozvoje. “Česká ekonomika se přes přetrvávající složité období vloni vrátila k růstu, k čemuž významně přispěly i firmy, které prokázaly, že jsou většinou v dobré kondici a nechybí jim chuť se dále rozvíjet a pracovat na své konkurenceschopnosti. Loni jsme poskytli českým firmám úvěry za rekordních 95 miliard korun,” říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

Strmý růst mobilního bankovnictví

Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart narostl meziročně o 48 procent a počet transakcí stoupl meziročně o 56 procent. Stále oblíbenější je virtuální asistentka Kate, se kterou přišla ČSOB jako první na trhu a která je součástí aplikací ČSOB Smart a DoKapsy. “Kate je užitečným a neustále dostupným pomocníkem pro bankovní, ale také nebankovní záležitosti. Umí stále více, zvládne například poslání peněz, sehnat asistenční službu, zkontrolovat pojistné smlouvy nebo upozornit na konec platnosti osobních dokladů. Nestojí nic navíc a data jsou u ní v bezpečí,” doplňuje Jan Sadil.

Základem udržitelnost a životní prostředí

REKLAMA

K hlavním pilířům celkové strategie skupiny ČSOB náleží udržitelnost a šetrné chování k přírodě. Od loňského června ČSOB opustila přímé financování uhlí, čímž byl naplněn dlouhodobý závazek odchodu z uhelného odvětví. V září byla otevřena regionální centrála v Hradci Králové, která díky použití špičkových a šetrných technologií patří k nejmodernějším v Evropě. Emise skleníkových plynů skupiny ve srovnání s rokem 2015 klesly o 76 procent. V souladu s nejpřísnějšími kritérii EU Taxonomie ČSOB poskytla úvěry za celkem 3,2 miliardy korun.

Vybrané ukazatele skupiny ČSOB 2020 2021 Meziroční změna
Čistý zisk (mld. Kč) 8,5 16,2 +90 %
Poměr nákladů a výnosů (bez bankovních daní) 51,5 % 51,8 % +0,3 p.b.
Objem úvěrů (mld. Kč) 792,5 835,4 +5 %
Objem vkladů (mld. Kč) 1 073 1 157 +8 %
Aktiva pod správou (mld. Kč) 248,6 288,3 +16 %
Kapitálový poměr Tier 1 (CET 1) 23,7 % 22,4 % -1,3 p.b.
Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (CCR) 0,67 % -0,42 % -1,09 p.b.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Průměrný český investor za první tři měsíce letošního roku odepsal téměř 5 %

Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750 podílové fondy ve výsledku odepsaly téměř 5 %. Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 04. 2022