Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Singer: Poskytnutí půjčky MMF bude ČNB velmi zvažovat

Kvůli udržení dostatečných rezerv pro případně změny ve struktuře fungování eurozóny Česká národní banka velmi zvažuje, zda poskytne část devizových rezerv na půjčku Mezinárodního měnového fondu.

Minulý týden se představitelé eurozóny na summitu dohodli, že poskytnou MMF půjčku 200 miliard eur. Peníze by fondu půjčily centrální banky eurozóny a dobrovolně i dalších zemí Evropské unie. Fond by pak následně půjčil peníze ohroženým zemím v Evropské unii. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v neděli připustil, že vláda na půjčku přistoupí. Česká republika by tak měla poskytnout zhruba 90 miliard korun, což je asi desetina devizových rezerv ČNB.

"Před pár lety bych řekl, že rezerv máme více než dost. Dnes je doba, kdy se ze starých jistot stávají nové nejistoty a člověk má radši těch rezerv více než méně. Musím říci, že pokud vláda za námi přijde, tak si to důkladně prostudujeme a budeme se muset hodně zamýšlet. Musím říci, že to bude podstatně těžší rozhodování než dříve. Je totiž plno nových nejistot," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Celkově je částka 200 miliard eur podle guvernéra relativně nízká. "Mně se zdá, že ta částka je trošku jako acylpyrin na zlomenou nohu. Nezaškodí, ale zároveň není schopna výrazněji pomoc," uvedl.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.