Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Singer jako opatrný věštec: Krize je ve dvou třetinách

Investice 06.10.2009 | 17:36 0 Komentářů

Přibude bankrotů a nezaměstnaných, shodují se banky, firmy i ČNB.

Současná krize je v nejlepším případě zhruba ve dvou třetinách. Objem nesplácených úvěrů firem i domácností se nadále bude zvyšovat. Velké zhoršení kvality úvěrů by nastalo v případě vleklé recese, která se ale nyní nepředpokládá. V příštím roce se čeká naopak ekonomické oživení, uvedl na dnešním Žofínském fóru viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.
ČNB počítá v letošním roce s poklesem ekonomiky o 3,8 procenta, v příštím roce s jejím růstem o 0,7 procenta a v roce 2012 již o 2,2 procenta. Podíl nesplácených úvěrů by měl v období od druhého letošního čtvrtletí do druhého čtvrtletí roku příštího být v průměru 7,9 procenta. Na konci letošního června tento ukazatel činil 4,6 procenta.
Člen představenstva České spořitelny Pavel Kysilka poukázal, že český bankovní sektor takřka nemá vlastní problémy a vše je dopad celkové globální recese a s tím souvisejícího zhoršení stavu ekonomiky. Česká bankovní asociace v pondělí uvedla, že český bankovní sektor obstál ve složité době celosvětové recese jako jeden z nejzdravějších a nejstabilnějších v evropském i globálním měřítku.
Výdělky bank klesnou
Banky a stavební spořitelny na tuzemském trhu v pololetí vydělaly celkem 26,6 miliardy korun, což bylo stejně jako do konce června loni. Většinu zisků vytvořily čtyři velké peněžní ústavy Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. Celkem v tuzemsku působilo 37 společností, z toho 30 ovládaných zahraničním kapitálem, vyplývá ze statistik České národní banky. Analytici ale očekávají ve druhém pololetí kvůli růstu nezaměstnanosti a bankrotům zhoršení výsledků bank.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.