Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Singer: ČNB udrží slabší korunu alespoň rok a půl

Investice 13.11.2013 | 10:43 0 Komentářů

Česká národní banka bude držet kurz koruny poblíž hranice 27 Kč/EUR alespoň rok a půl,  Mladé frontě Dnes to řekl její guvernér Miroslav Singer. V prvn pololetí 2014 očekává inflaci do jednoho procenta. Potraviny by podle jeho názoru nějzdražovat neměly, protože úrody jsou slušné.

Budeme tento kurz (27 Kč/EUR) držet dlouho, v tuto chvíli to vidíme nejméně na rok a půl. V okamžiku, kdy ucítíme, že inflační tlaky jsou tam, kde mají být, tak ekonomika bude kurzu normálně přizpůsobené, přestane pro ni být nepřirozený,“ řekl Singer.

Singer nesouhlasí s některými názory, že zdražování ekonomiku utlumí. „Bavíme se o kroku, který představuje ekvivalent čtyř snížení úrokové míry. To nepřináší žádnou obří vlnu zdražování, spíš se ceny stabilizují,“ řekl MfD. Podle něj utrácet začnou ti lidé, kteří mají na nákup zboží dost peněz, ale odkládají ho, protože čekají na další pokles cen. „U některých typů zboží je ta spekulace zřejmá,“ podotkl Singer s tím, že čekání na zlevnění bílého zboží, automobilů či nemovitostí je příběhem posledních let.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.