Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Silný vítr v zádech českých zpracovatelů

Makro 01.10.2013 | 17:49 0 Komentářů

Index nákupních manažerů v září znovu ukázal na expanzi, byť oproti srpnu hodnocení podmínek v odvětví mírně pokleslo z 53,9 bodu na 53,4 bodu. Všech pět dílčích složek ukazatele přispělo k celkovému výsledku pozitivně. Stát hospodařil v samotném září lehce deficitně, za celý letošek překročily výdaje příjmy o 38,2 mld. Kč. To je meziročně výsledek lepší o více než 33 mld. Kč (komentář GE Money Bank).

Klíčový ukazatel nových zakázek rostl v září již čtvrtý měsíc v řadě. Na pomoc totiž přichází i zlepšující se zahraniční poptávka. Německý spotřebitel je nejoptimističtější za posledních zhruba šest let, což by mohlo povzbudit i vyšší zájem o české výrobky. Německo totiž, jak vyplynulo z červencových údajů o zahraničním obchodě, zatím neabsorbuje tolik českého zboží, jak bychom čekali. Od začátku roku byl dokonce vývoz do země našeho hlavního obchodního partnera meziroční nižší.

Našlápnuto má i domácí poptávka. Spotřebitelská důvěra se v září opět zlepšila, což by se mohlo alespoň mírně projevit i v nákupním chování. V to doufají i obchodníci, kteří v září taktéž zvýšili svůj optimismus.

Oživení ve zpracovatelském průmyslu je vidět i v ostatních oblastech. Rozpracovanost výroby pokračuje v růstu, poptávka po vstupech byla nejsilnější od června 2011, dodací lhůty se prodloužily a mírně vzrostly i ceny. Zájem o průmyslové zboží tedy roste a s ním i potřeba nových pracovníků. Stejně jako v minulých měsících ale firmy ještě nenašly odvahu zvýšit ceny své produkce. Naopak se snaží stále křehkou poptávku podpořit například slevovými akcemi.

Pomineme-li jednorázové převody, stát hospodařil meziročně s  nižším deficitem, opět především díky čerpání peněz z rozpočtu EU. K nim se v září přidal i lepší výběr DPH, který byl ve stejném období minulého roku o necelých 15 mld. Kč chudší. Naopak na výdajové straně rozpočtu se stále projevuje tristní plnění dopravních investic. Ve státní peněžence je tedy sice menší díra než vloni, při pohledu na výdaje do infrastruktury to ale není ve všech směrech pozitivní zpráva.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.