Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Síla dolaru tlačí vzhůru americké akcie, nebo naopak?

Investice 21.05.2013 | 17:38 0 Komentářů

Krizový vzorec chování dolaru přestává fungovat. V posledních letech měl americký dolar tendenci k růstu, kdykoliv se zvýšila riziková averze a trhy ovládla nejistota. Naopak v klidných časech americký dolar oslaboval (komentář XTB).

Nejsilněji se to projevilo po pádu Lehman Brothers na přelomu let 2008/2009, ale také počínající akutní problémy Řecka v roce 2010 jsou na Dollar Indexu velmi dobře patrné. Od té doby dolar přestával podle tohoto patternu reagovat a v současnosti americká měna roste přes růst akciových indexů na rekordní hodnoty. Korelace mezi vývojem S&P 500 a Dollar indexem je nejvyšší od roku 2005.

Graf: Vývoj akciového indexu S&P 500 (pravá osa) a Dollar Indexu od roku 1994

xtb-us-akcie-usd

Hlavní americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones navyšují každým dnem historické rekordy. Velká část poptávky přichází ze zahraničí a investoři tak směňují domácí měny za americké dolary. Tlačí tak vzhůru nejen tamní akcie, ale zvýšenou poptávkou také dolar. To samozřejmě vypovídá o narůstající důvěře investorů v americkou ekonomiku. Přestože americký FED tiskne o sto šest, může z uvedených důvodů dolar navyšovat své zisky až do té doby, dokud nedojde akciím dech.

Dollar Index vyjadřuje vážený průměr vývoje šesti hlavních světových měn k americkému dolaru. Nejvyšší podíl v Indexu má euro, jehož vývoj se na tomto indexu podílí z 57,6 %.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.