Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Šéf polské burzy: Když kupovat, tak RM-System

Investice 23.12.2009 | 09:18 0 Komentářů

Při privatizaci varšavské burzy je jedno jisté. Není kam spěchat, míní v rozhovoru její šéf Ludwik Sobolewski

Varšava (od našeho zvláštního zpravodaje) – Největší burza podle objemu obchodů ve střední  Evropě je na prodej. O Varšavskou burzu cenných papírů (WSE) však nakonec projevil zájem jediný soutěžící ze čtyř oslovených – německá Deutsche Börse. Zda však polský stát skutečně svůj kapitálový trh do rukou Němců odprodá, není jisté.
Žádné datum pro odpověď na nabídku nebylo stanoveno a stejně tak není jisté, zda polská vláda řekne ano, či ne. Podle loňských odhadů má polská burza hodnotu minimálně 1,5 miliardy zlotých (přes devět miliard korun). Své k tomu ale mají také co říct účastníci obchodování, tedy brokeři. Ti by podle informací deníku Aktuálně.cz chtěli získat větší podíl na WSE, než se dosud plánuje.
Většina na prodej
Podle současných podmínek má strategický investor získat minimálně 51 a maximálně 73 procent. Brokeři by pak mohli odkoupit minoritní podíl. Zájem ale projevili jen dva z nich (účastníků obchodování ve Varšavě je přitom bezmála pět desítek). Zájem má především banka PEKAO ze skupiny Unicredit. Ostatní brokeři by ale chtěli, aby strategický investor měl pod 50 procent a oni mohli ovládat zbytek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.