CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

01. 06. 2022

0 komentářů

Schodek rozpočtu se blíží ke 200 miliardám

 

Za prvních pět měsíců letošního roku se státní rozpočet dostal do deficitu ve výši 189,3 mld. Kč. Jen za květen se tak schodek navýšil o takřka 90 miliard Kč. Udržení naplánovaného schodku se zdá být čím dál tím méně realistické, a i ministr financí počítá s potřebou novelizace. V porovnání s předchozím rokem je schodek nižší zhruba o 65 miliard Kč. 

Příjmy v květnu vyrostly meziročně o 8,8 % (+48,8 mld. Kč) a to stejně jako v předchozích měsících zejména díky výrazně vyšším příjmům z DPH, pojistného a spotřebních daní. I nadále platí meziroční pokles u výdajů, ten je ale podstatně hubenější než v dubnu. Zatímco minulý měsíc byly výdaje ve srovnání s předchozím rokem nižší o necelých 9 %, v květnu už jen o 2,1 % (-16,9 mld. Kč). Významný podíl na změně měly mj. kapitálové výdaje, které v průběhu května vzrostly o více než 20 mld. Kč.

Příjmová strana v meziročním srovnání odráží kombinaci lepší poptávky a silného růstu cen. Celkové výnosy daňových příjmů včetně pojistného tak vzrostly ve srovnání se situací před rokem o 12,4 % (+58,2 mld. Kč). Největší část jde na vrub inkasa daně z přidané hodnoty, kde si stát polepšil o 22,2 % (24 mld. Kč). Silný meziroční výsledek je kromě vysoké inflace ovlivněn i slabší základnou, kdy v minulém roce byly zejména úvodní měsíce poznamenány pandemickými uzavírkami. O necelých 18,9 % (+9,6 mld. Kč) pak rostly příjmy státu ze spotřebních daní, kde největší přírůstek putoval ze strany tabákových výrobků (+24,8 %, +4,5 mld. Kč). Na dani z minerálních olejů si stát polepšil o 14,9 % (+3,8 mld. Kč), ode dneška platící úprava daně u pohonných hmot ale tyto výnosy v budoucích měsících sníží.

Na výdajové straně hraje hlavní roli opět vývoj běžných výdajů. Ty se meziročně snížily o 2,7 % (-20,4 mld. Kč) zejména díky nižším transferům podnikatelským subjektům (-60,1 %, -44,5 mld. Kč). Ke snížení výdajů díky zklidnění covidové situace došlo např. i u ošetřovného (-2,4 mld. Kč). Nárůst výdajových položek naopak díky valorizaci přinesly důchody (+6,0 %, +13,2 mld. Kč) a kvůli výplatě humanitárních dávek rostly i dávky pomoci v hmotné nouzi (+3,2 mld. Kč). Pozitivně lze hodnotit dohánění v kapitálových výdajích, které jsou meziročně vyšší o 7,5 % (+3,5 mld. Kč) i díky příspěvku do státního fondu dopravní infrastruktury.

Válka na Ukrajině přinesla dodatečné náklady pro státní rozpočet a už nyní je téměř jisté, že plánovaný 280miliardový schodek bude třeba novelizovat. To ostatně připouští i ministr financí Zbyněk Stanjura, který plánuje předložit návrh novely letošního rozpočtu vládě v červenci. Cifra zatím známá není, ale podle Stanjury je otázkou, zda se letošní deficit podaří udržet pod 300 miliardami. My i nadále počítáme, že tato hranice bude v letošním roce mírně překonána a finální schodek dosáhne 320 miliard Kč.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Rozhovor: Investice do rodinných podniků může být nyní zajímavá

Zakladatelé a majitelé společností z 90. let budou čím dál více řešit, jak se z podnikání stáhnout a komu firmu předat. Scházejí nástupníci. Ale trh s prodejem rodinných firem ovlivňují i další aktuální skutečnosti – vysoká inflace, válka na Ukrajině. O tom, jak se nyní investoři dívají na trh M&A […]

Text: Milan Vodička

Foto: EqSA

01. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.