Úterý 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Sázky na pokles japonského jenu nejvyšší od roku 2007

Investice 03.12.2012 | 12:56 0 Komentářů

Pokles japonského jenu na páru s americkým dolarem přišel už s počátkem podzimu. Z hodnot kolem 78 USD/JPY ke konci září vystoupal tento měnový pár do dnešního dne až na 82,5 USD/JPY – vzestup o 6 % (komentář XTB).

Japonský jen začal prudce ztrácet s poklesem ekonomické výkonnosti japonské ekonomiky a také kvůli politické krizi, která vyústí 16. prosince parlamentními volbami. Shinzo Abe, lídr Liberální demokratické strany, která je favoritem voleb, se netají záměrem zvyšovat tlak na Japonskou centrálni banku – Bank of Japan (BOJ) k dalšímu rozvolnění měnové politiky. V neposlední řadě došlo také na zvýšení prostředků na nákup aktiv na dvou zasedáních BOJ za sebou. To se stalo naposledy v roce 2003 a svoji razancí přispělo k oslabení měny.

Graf: Vývoj měnového páru USD/JPY (horní část) a spekulací na růst/pokles (net-long/net-short) japonského jenu (dolní část – inverzní osa Y) od roku 2009

 xtb-jpy-short

Velcí spekulanti jako hedgeové fondy a investiční banky zvýšili prostřednictvím měnových futures sázky na pokles japonského jenu nejvýše od roku 2007. Drží o téměř 80 tisíc kontraktů spekulujících na pokles více, než kontraktů spekulujících na růst. Měnový pár postupuje směrem k letošním maximům na úrovni 84,14 z počátku března.

Přes rostoucí sázky na pokles japonského jenu se nezávislá BOJ může úspěšně bránit tlaku na další rozvolnění měnové politiky i po volbách. V tomto případě by japonská měna mohla zkorigovat zpátky k 80 jenům za dolar. Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu japonské ekonomiky a narůstajícímu tlaku businessu i vládních míst na uvolnění měnové politiky by však BOJ mohla v horizontu měsíců tomuto tlaku podlehnout a svoji nezávislost nechat pouze na papíru. Nelze zapomínat, že BOJ má v extrémním případě, stejně jako ostatní centrální banky, dostatek munice na naprosté znehodnocení své měny.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.