Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Sázky na pokles japonského jenu nejvyšší od roku 2007

Investice 03.12.2012 | 12:56 0 Komentářů

Pokles japonského jenu na páru s americkým dolarem přišel už s počátkem podzimu. Z hodnot kolem 78 USD/JPY ke konci září vystoupal tento měnový pár do dnešního dne až na 82,5 USD/JPY – vzestup o 6 % (komentář XTB).

Japonský jen začal prudce ztrácet s poklesem ekonomické výkonnosti japonské ekonomiky a také kvůli politické krizi, která vyústí 16. prosince parlamentními volbami. Shinzo Abe, lídr Liberální demokratické strany, která je favoritem voleb, se netají záměrem zvyšovat tlak na Japonskou centrálni banku – Bank of Japan (BOJ) k dalšímu rozvolnění měnové politiky. V neposlední řadě došlo také na zvýšení prostředků na nákup aktiv na dvou zasedáních BOJ za sebou. To se stalo naposledy v roce 2003 a svoji razancí přispělo k oslabení měny.

Graf: Vývoj měnového páru USD/JPY (horní část) a spekulací na růst/pokles (net-long/net-short) japonského jenu (dolní část – inverzní osa Y) od roku 2009

 xtb-jpy-short

Velcí spekulanti jako hedgeové fondy a investiční banky zvýšili prostřednictvím měnových futures sázky na pokles japonského jenu nejvýše od roku 2007. Drží o téměř 80 tisíc kontraktů spekulujících na pokles více, než kontraktů spekulujících na růst. Měnový pár postupuje směrem k letošním maximům na úrovni 84,14 z počátku března.

Přes rostoucí sázky na pokles japonského jenu se nezávislá BOJ může úspěšně bránit tlaku na další rozvolnění měnové politiky i po volbách. V tomto případě by japonská měna mohla zkorigovat zpátky k 80 jenům za dolar. Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu japonské ekonomiky a narůstajícímu tlaku businessu i vládních míst na uvolnění měnové politiky by však BOJ mohla v horizontu měsíců tomuto tlaku podlehnout a svoji nezávislost nechat pouze na papíru. Nelze zapomínat, že BOJ má v extrémním případě, stejně jako ostatní centrální banky, dostatek munice na naprosté znehodnocení své měny.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.