Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Sází trh na analogii mezi meetingem G20 v Cannes a Jakson Hole?

Pondělní rally na trhu se zdá být zbožným přáním a sázkou na to, že letošní zasedání G20 v Cannes bude pro trhy stejnou vzpruhou jako byly loňské náznaky QE2 v Jakson Hole. Ale jaký je plán (komentář Saxo Bank)?

Všichni manažeři fondů loni 27.srpna správně usoudili, že Bernankeho náznaky o případném QE2 na konferenci v Jakson Hole odstartují do konce roku 2010 výraznou rally. Finanční trhy se nyní chovají poněkud primitivně, když raději sledují jednoduché řešení a horečně přepisují scénář z posledního kvartálu roku 2010 ve snaze chápat setkání v Cannes 3. a 4. listopadu jako další verzi loňské konference v Jakson Hole.

Trh s potěšením vnímá, že duo Mer-kozy se zdá být odhodláno vypořádat se s krizí v lehkosti a rozhodně (to nejsou slova moje, ale Mr. Sarkozyho) – takže dobré zprávy.

Navíc “pan Evropa” Van Rompuy odložil o týden na 23. října summit EU, což musí znamenat, že má něco v rukávu. Suma sumárum: nyní máme plán, že budeme mít na setkání G20 v Cannes plán, a nyní se snažíme věřit, že také máme plán, že budeme mít plán, jak rekapitalizovat banky.

Makroekonomická situace, kterou jsem označil jako “maximální intervenci” tu je v plné síle. Evropa je dnes ve skutečnosti plánovanou ekonomikou a už jen čekáme, kdy Brusel oznámí Pětiletku, která bude ve znamení protahování stávajícího stavu do nekonečna?

Trh je více než kdy jindy přesvědčený, že Merkelová si vybere “solidaritu” s Evropou, před zaváděním “disciplíny”, bez ohledu na výši nákladů.

Ale moment! Popsal někdo vlastně někdo vůbec současné řešení, výši financí pro toto řešení potřebných a schvalovací proces EU? Samozřejmě že ne – žijeme ve facebookové realitě- vše je virtuální a díky bohu za to. Představte si, že by to byla realita a bylo by nutné přijmou skutečné ztráty!

Tento víkend EU svůj profil na Facebooku aktualizuje – ale v reálném světě znamenají činy více než slova. Alespoň si to myslím.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.