Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Saxo Bank zveřejnila „10 šokujících předpovědí“ pro rok 2010

Saxo Bank dnes zveřejnila své každoročně vydávané „šokující předpovědi“. Prognózy pro příští rok očekávají devalvaci CNY, vznik třetí politické strany v USA, zásadní propad cen cukru, kladnou obchodní bilanci USA, první od ropné krize v roce 1975 a bankrot amerického fondu sociálního zabezpečení (zpráva Saxo Bank).

Banka se sídlem v Kodani, která je specialistou na on-line obchodování a investice, každoročně zveřejňuje podobných deset předpovědí a snaží se tak předpovědět zřídka se vyskytující události typu "black swan" (černá labuť), které však mohou mít zásadní vliv a nacházejí se za horizontem běžných očekávání trhu. Cílem těchto předpovědí je zpochybnit některé koncepce, kterými se řídí trh.

 "Věříme, že v roce 2010 dojde ke kontrolované inflaci (reflaci), ale strukturální nárazy nás teprve čekají a rok 2010 se ještě může stát jízdou na horské dráze. Jedním z nejpravděpodobnějších strukturálních šoků může být změna nálady investorů způsobena zpomalením růstu HDP a otázkami načasování zpřísnění politiky Fedu. To způsobí na trzích návrat averze vůči riziku." Uvádí David Karsbach, hlavní ekonom Saxo Bank.
"Zatímco naše" šokující tvrzení "by měli být, spíše než předpovědi, vnímáno více jako" černé labutě "na trhu. Domníváme se, že šance na jejich naplnění jsou přece jen vyšší, než ty, které jim momentálně přisuzuje trh, "dodává Karsbach.

Uvedené předpovědi jsou součástí makroekonomického výhledu na rok 2010, který banka zpracovala, a které naznačují, že v příštím roce můžeme očekávat pozitivnější vývoj doprovázen několika otřesy.

"Šokující předpovědi" Saxo Bank pro rok 2010:


1. Výnosy německých dluhopisů poklesnou na 2,25%

V důsledku deflační tlaky a uvolněné měnové politiky poklesnou výnosy německých dluhopisů a jiných pevně úročených vládních instrumentů, protože obchodníci s těmito instrumenty přestanou věřit "příběhům o zotavení", které se dnes šíří napříč akciovým trhem. Domníváme se, že do konce roku se mohou v důsledku všeobecného útěku za kvalitou, posunout 10-leté dluhopisy německé vlády z úrovně 122,6 na 133,3.

2. Index volatility – VIX poklesne na úroveň 14

Trhy vykazují stejnou blahosklonnost k riziku než v letech 2005-2006. Přestože se VIX obchoduje na nižších úrovních již od října 2008, v budoucnu by mohl VIX, vzhledem k obchodování v užším pásmu a poklesu implikované volatility opcí, ještě více klesnout z úrovně 22,32 na 14.

3. CNY (China Yuan Renminbi) znehodnocuje vůči USD o 5%

Snahy čínské vlády omezit nárůst úvěrů a vyhnout se špatným úvěrům v kombinaci se vznikem několika bublin, by možná mohly odhalit nedostatky čínského růstu poháněného investicemi. Masivní nadbytečné kapacity a ekonomický propad by mohly sehrát rozhodující roli při devalvaci CNY vůči USD.

4. Cena zlata poklesne v roce 2010 na 870 USD, avšak do roku 2014 vystoupí na 1 500 USD / unci

Celkové posílení amerického dolaru by mohlo zastavit spekulativní obchodování se zlatem, jehož jsme byli ještě donedávna svědky. Přesto, že věříme v dlouhodobý růst zlata (které se do pěti let může vyšplhat až na hranici 1 500 USD / unci) zdá se, že tento obchod je až příliš lehký a láká mnoho hráčů na to, aby byl krátkodobě výnosný. Výrazná korekce směrem k úrovni 870 USD/unci by mohla eliminovat spekulanty, ale přitom zachovat dlouhodobý růstový trend.

5. Měnový pár USDJPY se bude obchodovat v kurzu 110

Přesto, že oslabování USD má své kořeny v totálně nezodpovědné fiskální a měnové politice věříme, že někdy v průběhu roku 2010 by se mohl kurz USD otočit, protože dolarové carry trade obchody jsou již velmi dlouho přílišnou samozřejmostí a snadnou volbou. Zároveň JPY neodráží ekonomickou realitu Japonska, které zápasí s obrovským dluhem a stárnutím populace.

6. Rozzlobená americká veřejnost vytvoří v USA třetí politickou stranu

Nálady směřující proti současným vládním stranám se v důsledku záchranných balíčků a celkového nesouhlasu s oběma hlavními politickými stranami blíží k úrovni z let 1994 a 2006. Vzhledem k touze amerických voličů po skutečné změně by se ve volbách v roce 2010 mohla stát rozhodujícím faktorem nová, třetí, politická strana.

7. Americký Social Security Trust Fund (fond sociálního zabezpečení) zkrachoval

V podstatě nejde o šokující tvrzení, ale spíše o jistotu vyplývající z pojistně-matematických výpočtů. Skandální na tomto tvrzení je pouze skutečnost, že se dávkami a příspěvky na sociální pojištění plýtvá tak dlouho. Rok 2010 bude prvním rokem, kdy výdaje z neexistujícího fondu budou muset být z části financovány ze souhrnného fondu federální vlády. To znamená, že rozpočtový trik, ve skutečnosti "fond" bez finančních prostředků, bude poprvé jasně viditelný. Část výdajů na sociální zabezpečení bude muset být pokryto z vyšších daní, dalšími půjčkami nebo tlačením dalších peněz.

8. Cena cukru klesne o třetinu

Navzdory nedávnému nárůstu cen způsobenému suchem v Indii a nadprůměrnými srážkami v Brazílii, forwardová křivka již naznačuje, že po roce 2011 dojde k velkému poklesu. Takže pokud se počasí v roce 2010 vrátí k normálu, stane se cukr jednou z méně atraktivních komodit. Navíc, vysoká cena etanolu (která koreluje s poptávkou po cukru) přinutila tak Brazílii, jakož i USA, snížit podíl etanolu v benzínu o 5 procentních bodů. To znamená nižší poptávku po cukru.

9. Index akcií menších společností v Nikkei vzroste o 50%

Společnosti s nízkou tržní kapitalizací se v indexu Nikkei drží v poslední době pod průměrem, ale jejich fundamentální ukazatele naznačují podstatně lépe investiční příležitosti, než je tomu u velkých firem. Při poměru cen akcií k účetní hodnotě na úrovni pouze 0,77 a s pouze asi 12% podílem finančních společností, neznáme žádný jiný index, který by byl tak levný. Při pozitivních údajích o HDP v roce 2010 by nás tento index mohl příjemně překvapit.

10. Poprvé za 34 let bude obchodní bilance USA kladná

Naposledy byla obchodní bilance USA kladná během krátké doby v roce 1975, po velkém propadu USD v důsledku ropné krize. USD nyní natolik oslabil, že může zase podpořit americký vývoz a brzdit dovoz. Obchodní bilance se už trochu zlepšila, ale změna vyžaduje čas a setrvačnost. Nemůžeme tak vyloučit, že by v jednom nebo několika měsících roku 2010 mohla obchodní bilance vykázat kladné hodnoty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.