CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

11. 06. 2006

0 komentářů

S penězi to neumíme

 


 

Podle propočtů Českého statistického úřadu přibližně 3,4 % peněz mají občané doma v hotovosti, a prodělávají na tom. Na bankovních běžných účtech a termínovaných vkladech v korunách i cizích měnách je přibližně 45 % všech úspor.
Přitom nejvýhodnější roční termínovaný vklad měl na konci loňského roku úrok 1,7 %. Když si od výnosu odečteme srážkovou daň 15 % a inflaci (1,9 %) je zřejmé, že majitelé termínovaných vkladů tratili.
Lépe na tom byli ti, kteří si své úspory ukládají do stavebního spoření. I když mají smlouvu podle nových, méně výhodných podmínek, vynáší jim to při měsíčním vkladu 1670 korun přibližně 6,6 % ročně.
Z výnosů stavebního spoření se neplatí daň. Když si klienti stavebních spořitelen odečtou inflaci, přinesla jim loňská investice zhodnocení 4,7 procenta.
O něco lépe jsou na tom ti, kteří mají penzijní připojištění. Při měsíčním vkladu 500 korun a desetiletém spoření dosáhli loni v průměru výnosu 7,7 procenta. Čím však bude jejich penzijní připojištění trvat déle, tím nižší bude jejich průměrný roční výnos.
Po odečtení inflace zbylo klientům penzijních fondů zhodnocení v průměru kolem 5,8 %. Na konci penzijního připojištění však bude třeba z výnosu zaplatit daň.
V kolektivním investování hledá sice zisky stále více občanů, ale ani tady nemusí být kladný výnos vždy zaručen. Fondy peněžního trhu vynášely loni v průměru 1,2 %, tedy pod inflaci. Něco se dalo vydělat na obligačních fondech, které přidaly v průměru 3,3 %.
Konzervativní smíšené fondy vynesly v průměru 5,7 %. Mnohem lépe na tom byly akciové fondy a akcie. Drobní čeští investoři jsou stále ještě velmi opatrní a přímo do akcií vložili jen něco přes jedno procento úspor.
Životní pojištění není primárně určeno k investování. Jeho hlavním cílem je zajištění pojištěného a jeho rodiny před finanční ztrátou způsobenou smrtí, případně trvalou invaliditou.
Přesto hodně občanů do kapi-tálových a investičních životních pojistek ukládá své úspory. Výnosy z životního pojištění za rok 2005 se nedají zjistit a zprůměrovat, protože na trhu je velké množství produktů s různým způsobem tvorby a připisování zisku.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.