Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

S jak velkým tištěním peněz počítá trh?

Investice 29.08.2012 | 13:45 0 Komentářů

V průběhu letních měsíců ovládly finanční trhy spekulace ohledně dalšího navyšování likvidity ze strany centrálních bank. Investoři počítají s tištěním peněz hlavně v případě amerického Federal Reserve (FED) a Evropské centrální banky (ECB), jejichž čelní představitelé se v tomto ohledu několikrát pozitivně vyjádřili. Nyní nadchází doba, kdy se toto téma bude s narůstající intenzitou diskutovat ve světových médiích (komentář XTB).

Zítra začíná sympózium centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole a očekávání jsou velmi vysoká. V příštím týdnu pak zasedá ECB a 12. září bude německý ústavní soud rozhodovat o ústavnosti nového záchranného eurovalu ESM. Hned následující den pak probíhá zasedání amerického FEDu. Spolu s návratem likvidity na trhy po konci prázdnin by směsice těchto událostí mohla finanční trhy řádně rozhýbat. Nejvíce se vysoká volatilita očekává na eurových a dolarových měnových párech, ale také na drahých kovech v čele se zlatem a stříbrem.

Graf: Vývoj měnového páru EUR/USD a poměru aktiv FED a ECB od počátku minulého roku

xtb-qe

Jednou z metod jak přibližně zjistit současný tržní konsensus ohledně dalšího uvolňování je korelace kurzu EUR / USD a poměru aktiv amerického FEDu a ECB, který by nám měl ukázat poměr množství dolarů v americkém finančním systému k množství eur ve finančním systému eurozóny. Jak je vidno z grafu nahoře, tak tento poměr se v současnosti pohybuje zhruba na úrovni 0,92. Kurz EURUSD se v současnosti pohybuje kolem úrovně 1,25, což ovšem koresponduje s poměrem aktiv těsně nad úrovní 1, tedy o zhruba 10% vyšší než je v současnosti. Objem aktiv FEDu se v současnosti pohybuje kolem úrovně 2,9 bil. dolarů, z čehož 10% představuje zhruba 300 mld. Pokud uvolňování FED ohlásí, tak bude pravděpodobně vyšší, tato úroveň z našeho pohledu odráží fakt, že určitá část trhu žádné uvolňování do blízké budoucnosti stále neočekává, a také to, že určité nafouknutí rozvahy se v souvislosti s plánovanými nákupy dluhopisů očekává i při ECB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.