Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Rychlé půjčky aneb jejich oblíbenost stále stoupá

16.11.2020 | 12:00 0 Komentářů

Rychlé půjčky už nejsou doménou pouze nebankovních společností, i bankovní půjčky se snaží proces schvalování urychlit. Pro klienty je při výběru půjčky důležitých mnoho faktorů a jedním z nich je bezesporu rychlost vyřízení půjčky. Dříve se žádosti o půjčku v bankách vlekly, byla nutná návštěva kamenné pobočky a klienti museli na své peníze poměrně dlouhou dobu čekat. Poté se o slovo přihlásily nebankovní společnosti a hlavně online nebankovní poskytovatelé půjček a klientům byly představeny rychlé online půjčky bez nutnosti návštěvy kamenných poboček. Jaké jsou výhody a nevýhody rychlých půjček? Proč klienti dávají stále častěji přednost rychlým online půjčkám? Jak vybrat nejlepší a nejvýhodnější rychlou půjčku?

Rychlost nade vše

V minulosti byla u českých klientů nejoblíbenější půjčka Česká spořitelna, kterou si vyřizovali klienti v kamenných pobočkách České spořitelny. V současnosti i Česká spořitelna poskytuje online půjčku, kterou mohou mít klienti na svém účtě již do 15 minut od podání žádosti. Patří ale půjčka Česká spořitelna mezi nejlepší a nejvýhodnější půjčky na českém finančním trhu?

Klienti mají nyní na výběr z mnoha bankovních i nebankovních společností. Čeští klienti si zvykli na určité standardy při žádosti o půjčku. Doba se posunula a výpočetní technika vládne světu, proto klienti nejvíce oceňují, že mohou o svou půjčku žádat online z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy kamenné pobočky. Jak fungují rychlé půjčky? Rychlé půjčky jsou obvykle vyřízeny během několika minut.

  • Klient podá žádost o půjčku.
  • Klient doloží potřebné dokumenty.
  • Klient se během několika minut dozví, zda mu byla rychlá půjčka schválena.
  • Klient elektronicky podepíše smlouvu.
  • Klientovi jsou ihned vyplaceny potřebné finance, na účtě je může mít během několik minut, hodin, nejčastěji ještě v den žádosti o půjčku.

Většinou k žádosti o rychlou půjčku stačí klientův občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a informace o jeho příjmech. V některých případech stačí pouze klientovo slovo a počítá se s tím, že klient v žádosti uvádí pravdivé informace. V žádosti o půjčku nesmí klient nikdy lhát. Někdy je například nutné, aby klient ofotil z obou stran svůj občanský průkaz či jiný doklad totožnosti a doložil výplatní pásky nebo výpisy z bankovního účtu, které dokazují, že mu na jeho bankovní účet chodí pravidelně výplata.

Jak si může klient vybrat nejlepší a nejvýhodnější půjčku? Na internetu je k nalezení velké množství tzv. srovnávačů půjček, kde může klient porovnat všechny smluvní podmínky na jednom místě a rozhodnout se pro tu nejlepší bankovní nebo nebankovní půjčku.

Rychlé půjčky a registry dlužníků

Je rychlá půjčka oproštěná od nahlížení do registrů dlužníků? Klienti by si mohli myslet, že za tak krátký okamžik nestihne finanční instituce nahlédnout do registrů dlužníků. To ale není pravda. Nahlédnutí do registrů dlužníků nezabere finanční instituci více než pár sekund. Stačí pouze zadat klientovo rodné číslo a poskytovatel rychlé půjčky okamžitě vidí, zda má klient dobrou nebo špatnou platební bonitu. V případě špatné platební bonity dojde ve většině případů k zamítnutí žádosti o rychlou půjčku.

Nebankovní rychlé půjčky bez registru

Dříve si klienti mysleli, že nebankovní poskytovatelé půjček nenahlíží do registrů dlužníků a proto o ně žádali i problémoví klienti. To ale byla cesta do pekel jak pro nebankovní společnost tak pro samotného žadatele o půjčku. Klient sice obdržel půjčku i se špatnou platební bonitou, ale později ji nebyl schopen splácet. Nebankovní společnost přišla o své peníze kvůli nespolehlivému klientovi a klient se dostal do velkých finančních problémů, které často vedly až k exekucím a osobnímu bankrotu.

Na druhou stranu i v současnosti jsou k nalezení nebankovní společnosti, které poskytnou rychlé půjčky i problémovým klientům. Ve většině případů se jedná o online finanční společnosti, které nemají kamenné pobočky. Je nutné říci, že tyto půjčky bývají doopravdy velmi nevýhodné s vysokými úroky a RPSN. Klient zde přeplácí velmi hodně peněz a tato půjčka je pro něj velmi nevýhodná. Jedná se o tzv. lichvářské půjčky, které jsou poskytovány s cílem získat nazpět od klientů mnohem větší obnosy peněz. Tyto půjčky doopravdy nejsou doporučovány.

Bankovní rychlé půjčky bez registru

Zde platí pravidlo, že bankovní půjčku nezíská nikdo, kdo má negativní zápis v registrech dlužníků. Je tomu tak dobře. Pokud má klient negativní zápis v registrech dlužníků, měl už v minulosti půjčky nebo další finanční závazky, které nebyl schopen řádně splácet, je velice pravděpodobné, že se opět dostane do finančních a splácecích potíží. Banka takto chrání sebe i klienta.

Kdo ještě neslyšel o dluhové pasti a klientech, kteří půjčky splácí dalšími půjčkami. Zde poté hrozí exekuce a ztráta finanční svobody. Vždy je doporučováno, aby si čeští obyvatelé ušetřili dostatečnou finanční rezervu a nebyli poté nuceni, v případě nenadálých finančních výdajů, využít služeb rychlých půjček.

Kdy využít služeb rychlé půjčky?

Mezi rychlé půjčky jsou také řazeny tzv. krátkodobé půjčky. Krátkodobé půjčky jsou obvykle ve výši do 10 000 Kč, maximálně 20 000 Kč. Splatnost těchto krátkodobých půjček bývá obvykle 1 až 3 měsíce. Tyto půjčky slouží jako krátkodobá finanční záplata na vyřešení nenadálých finančních výdajů.

Pokud se klientovi například rozbije pračka, automobil nebo mu vypadne jeden měsíční příjem a potřebuje rychle půjčku v řádech několika tisíců, může využít služeb krátkodobých půjček, které mu mohou pomoci situaci vyřešit. U těchto půjček je důležité myslet na další měsíc, kdy bude nutné tuto částku věřiteli splatit.

Tyto rychlé krátkodobé půjčky jsou zajímavé také s ohledem na fakt, že většina poskytovatelů nabízí první půjčku zdarma a klient tak doopravdy zaplatí pouze to, co si půjčil. Proto, pokud se jedná o jednorázovou půjčku, která se nebudu později opět opakovat, mohou být tyto půjčky doopravdy výhodné a užitečné, v daný moment.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.