CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

17. 03. 2021

0 komentářů

Ryba z Golden Gate: Nízké hypoteční sazby podporují hypotéky na krev, je to zárodek problémů

 

Klasající hypoteční sazby vedou k tomu, že stále více dlužníků si bere hypotéky na krev, tedy až k limitu svých finančních možností. Jakmile se trend otočí, můžou se tito lidé dostat do problémů se splácením, říká ve svém komentáři Pavel Ryba, analytik Golden Gate CZ.

Loading 

Hypoteční sazby po vypuknutí covidové pandemie klesají, protože k jejich poklesu dala prostor ČNB. V záchraně kapitálových trhů a ekonomiky snížila hlavní úrokovou sazbu na historické minimum 0,25 %. Tím výrazně snížila výpůjční náklady pro komerční banky.

A ty v hypotečním boomu snižují své ziskové marže na minimum s cílem získat co nejvíce zákazníků, popřípadě si je udržet při refinancování hypotéky a získat tak větší tržní podíl.

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nečekaně klesla na 1,93 procenta z lednových 1,94 procenta. Sazba se snížila jedenáctý měsíc v řadě. Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele.

Nafukuje se bublina, která po ochlazení splaskne

REKLAMA

Takto uměle a netržně nízké sazby mají své dopady. Hlavní z nich je, že hypotéky na krev si bere stále větší objem dlužníků. Prudce rostou ceny nemovitostí, a to díky rekordnímu objemu nových levných hypoték, a ČNB tak nepřímo nafukuje bublinu na nemovitostech a nutí lidi nejen se více zadlužovat, ale i nakupovat dražší bydlení.

Rizikem bude otočení v trendu hypotečních sazeb. Již první banky začínají hypoteční sazby zvyšovat. Celosvětově rostou inflační očekávání a z rady ČNB jsou již slyšet hlasy, že během 12 měsíců díky inflačním tlakům bude nezbytné postupně měnové podmínky utahovat a sazby zvyšovat.

To může vést k ochlazení poptávky po nemovitostech, bublina na nich může splasknout a řada lidí, kteří kupují na vrcholu a mají hypotéku na krev se může dostat do potíží se splácením.

Pavel Ryba, analytik Golden Gate CZ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *