CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

15. 04. 2015

0 komentářů

Růst čínského průmyslu je nejnižší za 25 let

 


 

Dnes oznámený růst čínského HDP za první kvartál ve výši 7 % není samozřejmě žádnou dramatickou zprávou, po které by padaly ve světě burzy. Možná potenciálně horší zprávou je zpomalení čínské průmyslové výroby, která v březnu rostla jen o 5,6 % meziročně. To je nejslabší růst průmyslu v Číně za 25 let. Z takových zpráv jistě nebudou mít radost producenti komodit, neboť Čína je jejich největším trhem. Na druhou stranu, západní ekonomiky a především třeba ta německá, nemusí bít na poplach, neboť maloobchodní tržby v Číně rostou stále dvouciferným tempem.

Silný růst domácí spotřeby je tedy v Číně jasným a vlastně jediným “držákem” růstu stejně tak jako v USA. Včerejší data o amerických maloobchodních tržbách za březen sice dopadla o něco hůře, než se čekalo, avšak pokud se podíváme na to, jak reálná soukromá spotřeba rostla v prvním čtvrtletí, tak vidíme růst vyšší než tři procenta. Bohužel ostatním složkám HDP – především investicím a hlavně zahraničnímu obchodu, se zdaleka tak nedařilo. Americká ekonomika tak bude ráda, pokud v prvním kvartále zaznamená vůbec nějaký (mezikvartální) růst.

Co mají čínská a americká ekonomika společného a co v obou případech zatěžuje jejich výsledky v prvním čtvrtletí? Společným problémem je silný dolar, neboť Čína udržuje pevnou vazbu na americkou měnu, a tak si jako Amerika v posledních měsících “užila” výrazné posílení měnového kurzu. Z toho mají jistě radost domácí spotřebitelé, avšak zahraniční obchod utrpěl šrámy. Ty v prvním kvartále nedokázaly vykompenzovat makroekonomické zisky plynoucí z nižších cen komodit, které by však agregovaně v průběhu celého roku měly převážit.

Jistou, byť slabou útěchou při pohledu na slabší americká a čínská tvrdá data z prvního kvartálu pak může být i to, že tato čísla naráží na relativně vysokou srovnávací základnu danou dobrými výsledky v druhé půlce roku 2014.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *