Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Rusko musí škrtat. Levná ropa ho připraví o biliony rublů

Investice 14.01.2015 | 11:21 0 Komentářů

Ministerstvo financí vyzvalo k omezení rozpočtových výdajů o deset procent s výjimkou vojenských výdajů. Ty prezident Vladimir Putin považuje za prioritu.

Rusko musí škrtat. Levná ropa ho připraví o biliony rublů

Moskva – Rusko musí omezovat rozpočtové výdaje, aby kompenzovalo výpadky v příjmech způsobené poklesem cen ropy a nepříznivým vývojem ekonomiky. Řekl to ve středu ruský ministr financí Anton Siluanov. Ruský rozpočet by podle něj v letošním roce mohl přijít asi o tři biliony rublů (více než bilion korun), pokud bude průměrná cena ropy činit 50 dolarů za barel.

Siluanov proto vyzval ke snížení všech rozpočtových výdajů o deset procent. Výjimkou mají být jen vojenské výdaje, které jsou pro prezidenta Vladimira Putina prioritou.

„Bez ohledu na již provedené škrty v letošním rozpočtu požádáme parlament o desetiprocentní snížení všech výdajů s výjimkou vojenských,“ uvedl Siluanov, jehož citovala agentura Reuters. Dodal, že celkové výdaje by se letos měly oproti loňsku zvýšit pouze o pět procent, namísto dříve předpokládaného nárůstu o téměř 12 procent.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Světová banka dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt Ruska letos klesne o 2,9 procenta po loňském růstu o 0,7 procenta. Výrazně tak zhoršila svou prosincovou prognózu, která na letošek počítala s poklesem o 0,7 procenta.

Náměstek ruského ministra hospodářství Alexej Veděv dnes také upozornil, že je velmi pravděpodobné, že úvěrový rating Ruska klesne do spekulativního pásma. Minulý týden snížila rating Ruska agentura Fitch, která jej srazila jeden stupeň nad spekulativní pásmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.