CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

30. 04. 2014

0 komentářů

Ruská krize dopadne především na východ Evropy

 


 

Nejzranitelnější jsou vůči propadu ruského hospodářství sousední východoevropské země – tedy především Pobaltí, Moldávie a Bělorusko. Tyto ekonomiky mají jednak vyšší podíl vzájemného obchodu s Ruskem, současně vysoký podíl přímých zahraničních investic z Ruska a v neposlední řadě v nich žijí početné ruské menšiny, které těží (především v případě Běloruska a Moldávie) z přílivu ruských remitend. 

Obchodní vazby střední Evropy na Rusko jsou o poznání nižší – hrubé exporty činí 2–5 % HDP, zatímco exporty očištěné o následné re-exporty se pohybují okolo 1 % HDP. I finanční propojení s Ruskem není pro žádnou ze zemí kritické. Výraznější otřesy by ale podle MMF mohly pociťovat v případě eskalace krize bankovní sektory v Rakousku, v Maďarsku a na Kypru, kde kombinovaná expozice vůči Rusku a Ukrajině přesahuje 5 % HDP. Expozice ale i tak pravděpodobně není dostatečně výrazná na to, aby nastartovala v těchto zemích bankovní krizi. Problémy ruských a ukrajinských poboček by ale mohly ohrozit ziskovost mateřských bank.

Sečteno, podtrženo, pokud nárůst geopolitického napětí přivodí Rusku a Ukrajině recesi, ale dodávky ruského plynu a ropy nebudou ohroženy, má se bát především východ Evropy. Ruské PMI (podnikatelská nálada) jsou v tuto chvíli hluboko pod úrovní 50 bodů a indikují na následující tři měsíce další propad hospodářství. Kombinované středoevropské PMI jsou poblíž tříletých maxim. Střední Evropa je tak nehledě na propad ruského hospodářství na začátku roku dál v pozitivním vleku sílícího německého oživení.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Diverzifikace portfolií za účelem ochrany před dopady globálního oteplování

Globální oteplování představuje rostoucí hrozbu nejen pro životní prostředí, ale také pro finanční trhy a investiční strategie. Investoři mohou podniknout několik kroků, aby zajistili, že jejich investice budou nejen finančně výnosné, ale také udržitelné a odolné vůči negativním dopadům globálního oteplování.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *