Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Rostoucí zásoby a chystaná dohoda s Íránem srážejí cenu ropy

Investice 16.03.2015 | 16:59 0 Komentářů

Americká lehká ropa WTI oslabila na minimum od března 2009.

Rostoucí zásoby a chystaná dohoda s Íránem srážejí cenu ropy

Londýn – Světové ceny ropy na počátku týdne dál výrazně klesají a americká ropa WTI sestoupila na nové šestileté minimum. Trh srážejí dolů rostoucí globální zásoby a vyhlídky na dohodu mocností s Íránem o jeho jaderném programu.

Cena Brentu kolem 16:20 SEČ ztratila 1,80 dolaru na 52,88 USD za barel a předtím sklouzla až na více než měsíční minimum 52,70 USD. Minulý týden ztratil Brent osm procent a utrpěl nejhlubší ztrátu za dva měsíce. Americká lehká ropa WTI oslabila odpoledne až o 1,66 USD na 43,18 dolaru, což bylo její minimum od března 2009; později se ustálila kolem 43,30 USD.

V pátek zesílila obavy ze zahlcení trhu Mezinárodní agentura pro energii (IEA), podle níž se přebytek ropy na světovém trhu kvůli nadále vysoké těžbě ve Spojených státech dál zvětšuje.

Francouzská banka Société Générale dnes odhadla, že světové zásoby ropy nyní rostou tempem 1,6 milionu barelů denně a ve druhém čtvrtletí se tento růst ještě o něco zrychlí. Objevují se zprávy, že Spojené státy a Čína už začínají pociťovat akutní nedostatek skladovacích kapacit.

Trh se zaměřuje na vrcholící jednání mezi šesticí světových mocnosti a Íránem. Případná dohoda by mohla vést k výraznému zvýšení vývozu íránské ropy, což by podle analytiků mohlo znamenat další propad cen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.