CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

17. 06. 2022

0 komentářů

Ropa: Co nás čeká po Čínou vyvolaném skoku cen?

 

Po zatím posledním a podle všeho úspěšném pokusu Číny o zrušení koronavirových lockdownů ve velkých městech se ropa obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, tedy kolem 120 dolarů za barel. V rámci krátkodobého výhledu však lze očekávat ještě vyšší ceny. Nabídku omezují sankce, neschopnost kartelu OPEC zvýšit produkci i skutečnost, že se ropní giganti do nových projektů příliš nehrnou. Trh se však nakonec ustálí, protože vyšší ceny tlačí poptávku níž a zároveň olej do ohně přilévá recese, která se rozmáhá po celém světě a možná i ve Spojených státech.

Loading



 

Ropa se obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, front-month kontrakty na WTI i Brent se pohybují kolem 120 dolarů za barel a trhy čekají, co s cenami udělá další dění. Za nejnovějším vzestupem cen stojí zatím poslední a podle všeho úspěšný pokus Číny znovu otevřít velká města po poslední vlně koronavirových lockdownů. Poptávka ze strany největšího světového dovozce se tak patrně zvýší právě v době, kdy se globální dodavatelské řetězce potýkají s problémy způsobenými válkou na Ukrajině.

Kromě problematické situace na straně nabídky se ovšem v poslední době věnuje zvýšená pozornost i straně poptávky. Vyhlídky na globální růst zůstávají i nadále nejisté. Podle populárního HDP trackeru amerického Fedu existuje v druhé polovině roku zvýšené riziko nulového růstu, což může po záporném růstu v 1. čtvrtletí znamenat technickou recesi.

Světová banka navíc v úterý dramaticky snížila očekávání globálního růstu a varovala před podobnou stagflací, jaká udeřila v 70. letech. Vzhledem k tomu, že nabídku omezují sankce proti Rusku (EIA předpovídá, že v roce 2023 může být produkce až o 18 % nižší), neochota ropných gigantů investovat a neschopnost zemí OPEC+ navýšit produkci v odsouhlaseném objemu, se trh ustálí, teprve až dojde k poklesu globální poptávky. Příčinou může být destrukce poptávky způsobená dalším růstem cen.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Group

 

Cena ropy v dolarech je dosud 20 % pod historickým maximem z roku 2008, zatímco v zemích, které jsou zodpovědné za více než třetinu světové poptávky po ropě, už její cena podle článku na Bloomberg Opinion dosáhla v lokálních měnách rekordního maxima. Jelikož ceny nafty a benzínu dosáhly rekordní úrovně už i v dolarech, obojí se spotřebitelům platících v jiných měnách ještě víc prodraží.

Výše uvedené grafy ukazují v dolarech za barel marži, které dosahují rafinérie při výrobě benzínu a nafty z ropy WTI v USA a ropy Brent v Evropě. V případě benzínu už jsou marže třikrát až čtyřikrát vyšší, než je dlouhodobý průměr, a spotřebitelé tak platí ceny, které odpovídají ropě za 150 dolarů a víc. Ale dva roky lockdownů s sebou přinesly nárůst úspor a zároveň zvýšily touhu spotřebitelů vydat se letos o prázdninách někam pryč. Vzhledem k tomu, ale i vzhledem k vyšší poptávce po chlazení na Středním východě zůstane poptávka po pohonných hmotách v nadcházejících měsících nejspíš vysoká, což dále zhorší již tak napjaté tržní vyhlídky.

EIA zveřejnila svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot a také vyhlídky na možné všeobecné navýšení zásob, pokud se potvrdí údaje API, na trhu se však před jejím vydáním obchodovalo zase o něco výš. Ropa WTI zaznamenala nedávno druhou nejvyšší závěrečnou cenu od roku 2008, a dokud si dokáže udržet hladinu podpory kolem 116,50 dolarů za barel, přetrvává riziko, že budou ceny dál stoupat.

Zdroj: Saxo Group

 

Zdroj: Bloomberg, Saxo Group

Hlavní důvod, proč tato zpráva napjatému trhu s pohonnými hmotami nejspíš příliš neuleví, je jasně viditelný níže – zásoby benzínu a nafty klesly na nejnižší sezónní hladinu za celé roky. Navíc bude trh pozorně sledovat i případné změny v poptávce po motorovém benzínu, která se v současnosti blíží pětiletému průměru.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *