Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Ropa a zlato ženou komodity výše

Investice 27.02.2012 | 12:25 0 Komentářů

Napětí na Středním východě, slabší dolar, dostupné peníze za nulové sazby a rostoucí akciové trhy pomohly minulý týden komoditám k zisku. Komoditní index DJ-USB přidal 2,4 procenta. Dařilo se všem sektorům, nejvíce k zisku přispěly vzácné kovy, zatímco zemědělské komodity a průmyslové kovy zůstaly pozadu. Dolar oslabil, zejména proti euru po té, co Řecko obdrželo záchranný balíček (komoditní komentář Saxo Bank).

saxo-022712-01

Stříbro posílilo o 6,3 procenta a následovalo tak technicky silný růst napříč vzácnými kovy. Ropa WTI překonala ropu Brent, která se přiblížila svému devítiměsíčnímu maximu nad 120 dolary. Američtí farmáři zvýšili osevní plochu pro kukuřici nejvíce od roku 1994, protože chtějí využít vyšších cen.

Známky rostoucí paniky na ropném trhu

Slovní válka mezi Íránem a západními státy zvyšuje nejistotu investorů i spotřebitelů. Ropa Brent se vrátila zpět nad 120 dolarů, na nejvyšší hodnotu za 9 měsíců, protože obavy o dostatečné dodávky převážily obavy, že zpomalení globální ekonomiky může narušit poptávku jako tomu tomu bylo během loňského konfliktu v Libyi. Cena ropy v eurech a librách překročila maxima v roku 2008 a pro Evropu trpící dluhovou krizí nyní představuje problém.

Vysoká libyjská produkce pomáhá jen málo

Zatímco se většina pozornosti soustředí na Írán a napětí kolem něj, skutečnou škodu nyní páchá výpadek dodávek z malých zemí OPECu jako je Jemen, Jižní Súdán a Sýrie. I přestože Libye oznámila záměr exportovat v únoru 1,2 milionů barelů proti 970 tis. v lednu, stále to znamená celkový pokles dodávek.

Tyto geopolitické události zvyšují konkurenci pro spotové dodání ropy Brent a důsledkem je strmější forwardová křivka v backwardation. Graf níže ukazuje, jak se tlak na cenu projevil na blízkém konci křivky s dodáním v dubnu 2012, kdy je cena o 13,7 dolaru vyšší než minulý měsíc, přičemž pozdější ceny rostly mnohem méně.

saxo-022712-02

Ropa WTI to dohání

Technický výhled na ropu WTI se také zlepšil a jakmile byla pokořena rezistence na 103,50, vydala se cena prudce vzhůru a zvládla v růstu překonat ropu Brent. Sleva WTI proti Brentu poklesla na 15 USD z předchozích 18 USD. Goldman Sachs zavřel dlouhé pozice na Brentu a místo toho se přesunul do ropy WTI, protože předpokládá, že červencové otevření ropovodu z Cushingu do Mexického zálivu povede k tomu, že se cena ropy WIT bude vyvíjet v souladu se světovým benchmarkem, tedy Brentem.

Ceně zlata pomohla platina

Cena zlata nadále rostla a dosáhla tříměsíčního maxima po té, co překonala technickou překážku 1760 USD. Stříbro následovalo a vrátilo se zpět nad 200 denní klouzavý průměr. Růst byl výrazně tažen technickými nákupy, které realizovaly hedžové fondy a další. Takže co způsobilo růst ceny zlata? Byly to obavy ze situace na ropném trhu? Pravděpodobně ne, protože krize okolo Íránu je známa a napětí, které roste již od prosince, nemělo na cenu zlata žádný extra dopad. Fyzická poptávky z Číny a Indie byla během uplynulých týdnů ve skutečnosti slabá, takže podporu ceně neposkytla.

Graf níže nám pravděpodobně onen příběh poví. Jednalo se o vzácný případ, kdy ocas vrtí psem. Mnohem menší trh s platinou pomohl zlatu výše, když se cena poprvé po pěti měsících přiblížila paritě. Čtyři týdny trvající nelegální spor v dolech v Jižní Africe, která je největším producentem platiny, zdůraznil možnost nedostatku platiny, zejména když společnost oznámila, že dubnové dodávky budou o 50 procent nižší.

saxo-022712-03

Dlouhodobý výhled na dodávky platiny však stále podle analytiků ukazuje na převis nabídky. Proto se zdá, že cesta platiny zpět nad cenu zlata bude obtížná, což zlatu pomohlo prolomit rezistenci. Po prolomení hladiny 1763 USD za trojskou unci budou obchodníci hledět k listopadovému maximu ve výši 1803 USD, které může být pro současný pohyb vrcholem, podpora je na ceně 1750 USD.

Hedžové fondy se stále neangažují naplno

Velcí profesionální investoři jako jsou hedžové fondy zdá se hledají lepší příležitosti v akciích a dalších produktech a stále se podle posledních amerických údajů do této rally plně nezapojily. Spekulativní investice na futures burze New York COMEX jsou stále 10,5 milionů uncí pod srpnovým maximem a minulý den dokonce mírně poklesly po pětitýdenním souvislém růstu dlouhých pozic. Burzovně obchodované fondy ETF, které primárně využívají drobní investoři, kteří je drží delší dobu, jsou zpět na nedávných maximech ve výši 2392 metrických tun. Krátkodobě podporuje zlato slabý dolar a obavy z inflace na ropě spolu s napětím na Středním východě.

saxo-022712-04

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.