Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Rok 2009 na české burze RM-SYSTÉM

Uplynulý rok byl pro investory na české burze velmi úspěšný, když se většině titulů podařilo posílit o desítky procent. Kterým společnostem se dařilo více a kterým méně? Jaký byl rok 2009 pro burzu RM-SYSTÉM? Na jaké novinky se můžeme těšit v roce novém? (Roman Jandík, RM-Systém)

Objemy obchodů vzrostly na burze RM-SYSTÉM o 26,7 %

RM-SYSTÉM vstoupil do roku 2009 s mnoha změnami. Společnost se v prosinci 2008 stala podle evropské legislativy oficiální burzou. Zároveň byl na začátku ledna spuštěn zcela nový obchodní systém, který přinesl obchodníkům mnoho nových technologických inovací. Celý rok 2009 ovlivňovala psychologii investorů pokračující finanční krize a strach z rizika nebyl pro akciové trhy příliš pozitivní.

Jestli byly změny úspěšné, je možné asi nejlépe vyjádřit nárůstem objemů obchodů, které se zvýšily o 26,7 % na 10,6 mld. Kč, a to i přesto, že na většině světových burz objemy naopak prudce klesaly. Aktivita byla vysoká zvláště v prvních třech čtvrtletích, kdy akciové indexy prudce rostly, což přilákalo mnoho nových obchodníků. Historicky nejvyšší denní objem byl dosažen 13. srpna 2009, kdy byly zobchodovány cenné papíry za téměř 150 mil. Kč. Nutno dodat, že objemy obchodů tvoří drobní a střední investoři, na které se burza soustřeďuje.

Do kterých titulů se vyplatilo investovat?

Po studené sprše v podobě finanční krize se v  minulém roce akciové trhy překvapivě rychle vzpamatovaly. Nejprudší růst kurzu zaznamenaly tituly, které v roce předešlém nejvíce propadly. Radost udělala svým majitelům těžařská společnost NWR, jejíž akcie vzrostly o více než 127 % ze 71,60 Kč na 163 Kč. Akcie se však daly v průběhu roku nakoupit i za méně než 60 Kč a prodat za více než 180 Kč. Akcie NWR posílily poté, co se stabilizovala poptávka po uhlí a ceny komodit začaly opět pomalu růst.

Velmi dobře se dalo vydělat i na akciích výrobce netkaných textilií, společnost Pegas obsadila pomyslnou druhou příčku se ziskem téměř 97 %. Bronzovou medaili obdržely akcie Erste Bank, které svým majitelům přinesly zhodnocení 80 %.

Nejhůře se z titulů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM dařilo akciím Volkswagen, které propadly o 70 % na 2 076 Kč. Akcie největší světové automobilky oslabovaly kvůli změnám ve vlastnické struktuře společnosti, která způsobila snížení volně obchodovaných kmenových akcií na německé burze.

O jaké akcie byl v roce 2009 největší zájem?

Největší zájem byl tradičně o obchodování s akciemi ČEZu, které za rok přidaly sice „pouze“ 10,5 %, přesto však tvoří stabilní součást portfolia mnohých obchodníků. Velký zájem je rovněž o investice do společnosti NWR, Erste Bank, Telefónica O2 a Komerční banky.

Na co se těšit v roce 2010?

V novém roce bude burza RM-SYSTÉM pokračovat v implementaci technologických novinek, zvláště se jedná o nové inteligentní pokyny, kterých se obchodníci dočkají již v první polovině roku. Snad se na burzu v letošním roce podaří k obchodování přijmout i nějaké nové tituly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.