Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Revoluční rozhodnutí německých soudců: proč ECB překročila mantinely?

Vývoj ekonomiky 06.05.2020 | 15:20 0 Komentářů

Německý ústavní soud překročil Rubikon – historicky poprvé se postavil proti názoru Evropského soudního dvoru a označil hlavní politiku kvantitativního uvolňování ECB (program PSPP) jako teoreticky protiústavní. Pokud se ECB nevypořádá s námitkami německých soudců do tří měsíců, bude se německá Bundesbanka muset přestat podílet na této politice ECB.


A výhrady německých soudců nejsou vůbec triviální. Německý ústavní soud je přesvědčen, že masivním programem nákupu státních dluhopisů ECB překračuje své pravomoci – v rámci programu PSPP nakoupila ECB od roku 2015 více než 2 biliony veřejného dluhu a státní dluhopisy členských zemí v tuto chvíli tvoří přes 80 % bilance ECB. Podle soudu v Karlsruhe velikost a záběr programu PSPP (především jeho “nekonečnost”) jsou v rozporu s principem proporcionality, podle kterého by měla ECB podniknout k plnění svých cílů (udržení inflace v okolí 2 %) pouze nezbytně nutné kroky. Německý soud výslovně mluví o tom, že současná politika ECB je z pohledu tohoto principu přehnaná, protože zadělává na nové problémy do budoucna. Konkrétně němečtí soudci zmiňují, že čím déle program potrvá, tím větší bude závislost členských států na ECB a tím složitější bude program ukončit, aniž by byla narušena stabilita měnové unie. Tento závěr by ECB asi podepsala, ale doposud to centrálním bankéřům nevadilo.

Teď se s námitkou budou muset vážně zabývat.Věříme, že ECB svůj postoj do tří měsíců kreativně obhájí, a že program PSPP bude pokračovat. Na druhou stranu džin z láhve byl jednou vypuštěn a nové stížnosti na ECB se mohou vršit. Nové krizové programy jako PEPS zatím nikdo neprozkoumával. A u nich může být zásadní problém s nižší kvalitou nakupovaných papírů (ECB v rámci programu může nakupovat i řecké dluhopisy). Rozhodnutí sice nepřijde hned a ve prospěch mimořádného programu PEPS bude hrát i jeho dočasnost. Na druhou stranu je jasné, že ECB má a do budoucna bude mít legislativně daleko sešněrovanější prostor a flexibilitu než americký Fed.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.