Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Regulační poplatky splňují svůj účel

Poplatky ve zdravotnictví zavedené začátkem letošního roku fungují a splňují svůj primární účel, tedy zamezení plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb.

Tyto závěry vyplynuly z předběžných dat získaných z výběrového šetření na vzorku 2 milionů pojištěnců z celé ČR. Funguje i roční ochranný limit, který by měl chránit chronicky nemocné před nadměrnou kumulací doplatků za léky a některých regulačních poplatků. V rámci sledovaného vzorku v průběhu ledna překročilo ochranný limit již několik lidí, u nichž 98 % poplatků tvořily doplatky za léky.

„Věřím, že si lidé konečně uvědomí, že reformu děláme pro ně a jak je vidět z těchto prvních čísel přináší již první ovoce – limit skutečně funguje a chrání pacienty před nadměrnými náklady na péči a léky,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který reformu zdravotnictví připravuje.

Nejvíce, přes polovinu, na poplatcích zaplatila ekonomicky aktivní skupina pojištěnců, senioři zaplatili na poplatcích o 70 % méně.

Hlavním důvodem pro zavedení poplatků bylo zamezení plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb. V prvním čtvrtletí poklesl počet návštěv u lékaře oproti stejnému období minulého roku o 28 %. Počet receptů klesl o 40 %.

Zdroj: Tisková zpráva MZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.