Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Řecko uklidnilo trhy. Evropské akcie jsou nejvýš za sedm let

Investice 18.02.2015 | 14:59 0 Komentářů

Nová řecká vláda potvrdila, že plánuje ještě dnes požádat eurozónu o prodloužení finanční pomoci.

Řecko uklidnilo trhy. Evropské akcie jsou nejvýš za sedm let

Londýn – Evropské akcie dnes posilují a za jejich růstem je očekávání, že Atény se dohodnou s mezinárodními věřiteli na způsobu řešení svého dluhu. Panevropský index FTSEurofirst 300 se tak vyšplhal na nové sedmileté maximum. K jeho růstu velkou měrou přispěly řecké banky, například Piraeus a National Bank of Greece.

Nová řecká vláda potvrdila, že plánuje ještě dnes požádat eurozónu o prodloužení finanční pomoci. Stále však není jasné, zda hodlá akceptovat dříve dohodnuté podmínky záchranného programu, jak požaduje především Německo.

Index FTSEurofirst 300 vykazoval kolem poledne nárůst o půl procenta na více než 1512 bodů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od začátku roku 2008. Index aténské burzy si připisoval zhruba procento, silný růst zaznamenaly rovněž akciové trhy v Itálii a Španělsku.

„Ačkoliv politická situace v Řecku zůstává rozkolísaná, ekonomická a finanční situace je pod větší kontrolou,“ řekl agentuře Reuters analytik Andreas Clenow ze společnosti ACIES Asset Management.

Zpevňují například akcie francouzské banky Crédit Agricole, a to díky tomu, že její čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků. Vzhůru zamířily také akcie italské ropné a plynárenské společnosti Eni. Firma sice zaznamenala prudký pokles celoročního zisku, zároveň však uvedla, že zvýší dividendu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.