Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Řecko, Irán, zisky firem a Fed – nudit se trhy opět nebudou

InvesticeMakro 23.01.2012 | 10:29 0 Komentářů

Už už se zdálo, že po tomto víkendu bude na světě historická dohoda o bezprecedentní restrukturalizaci vládního dluhu jedné ze zemí EU, když se nakonec ukázalo, že její příjetí ze strany privátních věřitelů nebude tak snadné (komentář ČSOB).

Nakonec není ani divu, neboť by bylo velmi překvapivé, kdyby “dobrovolný” souhlas k odpuštění více než dvou třetin toho co Řecko dluží skrze své dluhopisy přišel ze strany bank a fondů zcela bez boje. Licitace o to, jak moc bude nakonec řecký vládní dluh osekán, pokračuje i víkendu, neboli na globálních trzích může zavládnout jisté rozčarování z toho, že dohoda mezi privátními věřiteli a řeckou vládou nebude k dispozici pro dnešní schůzku ministrů financí a centrálních bankéřů eurozóny.

Ani v týdnu, který právě startuje, se zřejmě stínu zvaného dluhová krize eurozóny finanční trhy nezbaví, byť je pravdou, že pozornost může být upřena i jinam než jen na starý kontinent. Kromě vrcholící kvartální výsledkové sezóny amerických (nadnárodních) firem nepochybně zaujme i americká centrální banka, která na svém nadcházejícím zasedání dost možná přikročí k další historické změně ve své komunikaci pod vedením Bena Bernankeho. Spekuluje se totiž o tom, že Fed nejenže poprvé zveřejní svoji prognózu vývoje krátkodobých úrokových sazeb, ale také fakticky oznámí svůj dlouhodobý inflační cíl.

Američané přitom mohou pozornost globální trhů přilákat i z jiného důvodu – konkrétně může znepokojit fakt, že americká letadlová loď Lincoln vplula navzdory nedávným výhrůžkám hlavy íránské armády do Perského zálivu. Írán již naštěstí zmínil svoji rétoriku a tak americká vojenská přítomnost snad nepovede k eskalaci dalšího napětí. To poslední co by totiž globální hospodářství potřebovalo, by byl válečný konflikt, který by vyhnal ceny černého zlata do neúnosných výšek a přivodil tak dovozcům ropy další silný (negativní) nabídkový šok. Tento týden bude pro trhy dluhopisů zajímavý a to přesto, že na programu není ani zdaleka tolik aukcí jako v uplynulém týdnu. Trhy budou pochopitelně sledovat to, jak se vyvíjí rozhovory o restrukturalizaci řeckého dluhu, přičemž velmi atraktivní bude i ve středu zasedání Fedu, resp. tiskovka jeho šéfa.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.