Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Řecko hledá úspory, americký realitní trh vstává z mrtvých

Makro 30.08.2012 | 10:18 0 Komentářů

Řecké politické strany jsou údajně pouze krůček od dohody na dalších úsporných krocích. To už jsme ale v minulosti slyšeli mnohokrát. Z kuchyně řeckých vládních politiků přitom zaznívá pramálo konkrétního a jistá zůstává pouze jedna věc. Příští týden se vrací do Athén inspekce Trojky (ECB, EK, MMF) a bude chtít vidět jasný plán, jak vrátit řecké úsporné manévry do dohodnutých kolejí (komentář ČSOB).

Řekové se musí snažit najít úspory v celkové hodnotě přes 13 mld. eur (15 % vládních výdajů) a budou si pravděpodobně chtít vyjednat natažení původně dohodnutého plánu o dva roky. To ale bez jasné politické podpory konkrétních úsporných kroků bude pro Německo, ECB i MMF nemyslitelné a další 30ti miliardová tranše z řeckého balíku může ještě zůstat nějakou dobu zmražená.

V USA se zatím vše točí kolem nejistoty ohledně spuštění QE3. I proto trhy v posledních dnech vykazují takřka nulovou volatilitu a většina investorů s většími sázkami čeká na Bernankeho vystoupení v Jackson Hole. Včerejší čísla přitom moc důvodů k dalšímu tisku peněz neposkytla. Především statistiky z realitního sektoru vyznívají překvapivě pozitivně. Kontrakty na prodej nových domů rostou nejrychleji od jara 2010 a podle Béžové knihy z celých Spojených států přicházejí zprávy o rostoucích prodejích a cenách domů. Že by americký realitní sektor po čtyřech letech začal pomalu vstávat z mrtvých?

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.