Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Hrozí Řecku skutečně bankrot?

Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila rating Řecka o tři stupně na spekulativní stupeň BB+. Podle agentury Řecko může mít problémy se zaváděním reforem, které by pomohly odvrátit bankrot.

Řecký rating snížila již minulý týden agentura Moody’s na stupeň A3 s tím, že může být ještě nižší. Podle S&P zatím Řecku bankrot nehrozí, ale riziko je v současnosti vyšší. Rating Řecka je dnes na úrovni Maďarska a Islandu, které měly problémy na začátku finanční krize, nebo Kazachstánu a horší než je rating Rumunska. Řecká vláda s drastickým snížením ratingu nesouhlasí a kritizuje S&P, že nebere v úvahu skutečný stav řecké ekonomiky a možnost čerpat pomoc od evropských bank.

Také analytici Saxo Bank nevidí situaci nijak růžově a varují před rozšiřováním problémů do dalších zemí Eurozóny: "Riziko a obavy ohledně dluhové krize evropských vládních dluhopisů se rozšiřují poté, co řecké 2-leté výnosy včera uzavřely na 15.35% (CDS 824 bodů). Pro Portugalsko jsou tato čísla 4.92% a 383 bodů. Nepochybně, pokud to bude nadále pokračovat, Řecko zbankrotuje během týdnů nebo měsíců, ne roků. K restrukturalizace dluhů by mělo dojít brzo. Evropské finanční instituce budou nejvíce zasaženy a radíme (opět) držet se dál od finančních institucí vůbec."

Zdroj:


ČTK, SAXO Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.