CZK/€ 24.625 +0,06%

CZK/$ 24.495 +1,29%

CZK/£ 28.989 -0,60%

CZK/CHF 25.605 +0,74%

20. 03. 2014

0 komentářů

Realitní žralok Vítek chystá likvidaci Orca, stáhne akcie

 


 

Realitní žralok Vítek chystá likvidaci Orca, stáhne akcie

Praha – Realitní investor Radovan Vítek se rozhodl, že postupně zlikviduje prodělečnou developerskou skupinu Orco Property Group. V úterý odvolal jejího zakladatele a šéfa Jeana-Françoise Otta z vedení OPG i její německé dcery, postupně bude rozprodávat nezisková aktiva a nakonec stáhne společnost z burzy.

Informaci Hospodářských novin potvrdil generální ředitel Vítkovy developerské společnosti CPI Zdeněk Havelka. „Jde o likvidaci, nikoli bankrot. Peníze z prodeje aktiv se rozdělí mezi akcionáře,“ řekl.

Důvodem Ottova odvolání a postupného rozprodeje majetku je podle Havelky neefektivnost vedení skupiny a její předluženost. Místo Otta usedl do čela Orco Property Group dosavadní člen představenstva Tomáš Salajka.

Vítek naopak hodlá investovat do výdělečné větve skupiny – Orco Germany, do níž je ochoten nalít až 2,7 miliardy korun. Peníze už na to má připravené. Ve vedení německé divize Otta vystřídal Vítkův člověk Martin Němeček.

REKLAMA

Neefektivita a zmatky

„Pan Ott je vynikající vizionář, který Orco v těch dobrých dobách nastartoval. Našel investory a dokázal firmu s aktivy ve střední a východní Evropě uvést na burzu v Paříži. Teď je ale jiná doba a ta firma potřebuje jiný management,“ míní Havelka.

„Orco spotřebovalo na jednotku tržeb zhruba devětkrát více peněz než CPI. Na palubě se stále tančilo, parník byl naleštěný, ale do podpalubí už tekla voda,“ dodává Havelka.  Ve společnosti podle něj navíc panovaly velké zmatky.

Pokud však Ott ztratí kontrolu nad společností, aktivují se zlaté padáky pro něj a jeho dva zástupce v celkové výši 16 milionů eur. Zároveň drží Ott a jeho společníci i cenné papíry s opcí. „Věřím, že se dohodneme na jiné částce,“ předpokládá Havelka.

Rozprodej a odchod z burzy

Mateřskou společnost teď podle něj čeká postupná likvidace, tedy rozprodej majetku. „Vyčleníme aktiva, která mají potenciál, zbytku se zbavíme. Ta likvidní prodáme okamžitě a u těch nelikvidních si počkáme na správný okamžik,“ říká Havelka.

REKLAMA

Vítkovi se tak naskytne ideální příležitost odkousnout si z portfolia ty nejlepší kousky, jako jsou nemovitosti německé dcery, a zbytku se zbavit. Jaká konkrétní aktiva v portfoliu OPG patří do které skupiny, ale zatím Havelka odhalit nechce.

Vítek plánuje také stažení Orca z burzy. „Nezaslouží si být veřejně obchodovanou společností. Ta firma je už tak malá, že spotřebovává neúměrné množství vnitřní energie jen na to, aby udržela svůj status kotované společnosti,“ míní Havelka. V jakém časovém horizontu se tak stane, ale zatím není jasné. Stažení z burzy se každopádně nebude týkat německé dcery Orca.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.