CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

23. 11. 2022

0 komentářů

RATING UKRAJINY SE ZVÝŠIL. POPRVÉ OD VYPUKNUTÍ VÁLKY

 

Od ruské invaze patří Ukrajina mezi pět zemí s nejhorším investičním prostředím na světě. Podle mezinárodního hodnocení společnosti Dun & Bradstreet, která je nadnárodním lídrem v oblasti analýzy obchodních dat a již více než deset let hodnotí investiční klima zemí při podnikání, patřila Ukrajina k nejrizikovějším zemím pro investory s nejvyšším rizikem návratnosti investic. Devět měsíců po invazi se rating zlepšil, ale výhled země je stále negativní.

  

Praha, 23. 11. 2022 – Od začátku válečného konfliktu panuje na Ukrajině obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. V posledních měsících patří Ukrajina spolu s Afghánistánem, Libyí, Sýrií a Jemenem mezi země s nejhorším investičním klimatem na světě a ratingem DB7. „Před ruskou invazí na Ukrajinu se země dlouho nacházela v investičním pásmu DB6. Zítra uplyne přesně 9 měsíců od vypuknutí konfliktu. Rating země byl od té doby poprvé zvýšen o jeden kvartil na DB6d. Důvodem je obnovení hospodářské činnosti na územích mimo okupovaná území,“ uvádí pravidelná zpráva společnosti Dun & Bradstreet, která pravidelně zkoumá investiční klima ve všech zemích světa.

Společnost Dun & Bradstreet již dříve uvedla, že Ukrajina je připravena stát se jedním z nejdůležitějších center globálních technologických lídrů. V zemi sídlila řada nadnárodních společností různých velikostí. Válka však měla ničivý dopad na podnikání ve všech odvětvích, nejen na technologický sektor. Přestože se hospodářské podmínky v nekonfliktních oblastech vracejí k normálu a navzdory zvýšení ratingu zůstává výhled Ukrajiny negativní.

Investice na Ukrajině jsou dnes i nadále spojeny s vysokým politickým, makroekonomickým, obchodním a vnějším rizikem. Inflace v zemi dosahuje 24 % a místní centrální banka je nucena dotovat vládu částkou přibližně 5 miliard EUR měsíčně, aby Ukrajina mohla financovat zvýšené výdaje. Tento měsíc navíc Světová banka předpověděla, že ukrajinská ekonomika letos poklesne o 35 %, což je o 10procentních bodů lepší výhled než 45 % odhadovaných před létem. Očekává se další devalvace hřivny. Světová banka předpokládá, že obnova země bude stát 349 miliard eur.

Rating rizikovosti zemí společnosti Dun & Bradstreet poskytuje mezinárodní srovnávací hodnocení rizikovosti podnikání v jednotlivých zemích. Jeho cílem je předpovědět riziko země, zejména pokud jde o návratnost investice v časovém horizontu dvou let.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *