Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Rakouské banky čeká i v letošním roce vlna odpisů

Banky Luboš Svačina 26.01.2010 | 16:01 0 Komentářů

Financial Market Authority (FMA) – rakouský regulátor finančního trhu – očekává v roce 2010 další masivní nárůst odpisů špatných úvěrů rakouských bank a doporučuje posílit kapitálovou pozici finančních institucí.

„Očekáváme, že v průběhu následujících 12 měsíců bude zapotřebí provést masivní rozsah odpisů špatných úvěrů,“ uvedl Helmut Ettl z vedení FMA. Regulátor navíc doporučil rakouským bankám preventivně posílit kapitálové rezervy. Zástupci rakouského regulátora dopředu vyloučili, že by stát v současné chvíli plánoval jakýkoli záchranný vstup do jakékoli finanční instituce. 

„Po převzetí Hypo Group Alpe Adria v minulém roce nyní nevidíme žádnou potřebu k nucenému vstupu státu do některé z dalších bank, rok 2010 však pro banky bude obtížný,“ uvedl Kurt Pribil z FMA. Od ledna 2008 rakouská vláda vedle Hypo Alpe-Adria převzala kontrolu ještě nad Kommunalkredit Austria AG.

Erste Bank a Raiffeisen International jsou mezi rakouskými bankami, které v uplynulých deseti letech výrazně investovaly v regionu střední a východní Evropy, který je nyní výrazně zasažen ekonomickou krizí. "Erste Bank se stále jeví jako podkapitalizovaná," uvedl analytik Sal Oppenheim ve Frankfurtu Thomas Stogner. Raiffeisenbank podle jeho názoru čeká "rok rostoucích špatných úvěrů, vysokých nákladů na krití rizik a slabého růstu tržeb."

Zdroj: Patria Online

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.