Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

První účet zdarma bez omezení. Jaký je doopravdy?

Investice 30.01.2015 | 06:49 0 Komentářů

Nová nabídka Equa bank opět posouvá konkurenční boj mezi bankami. Online deník Aktuálně.cz ji porovnal s bezpoplatkovými účty od konkurence.

První účet zdarma bez omezení. Jaký je doopravdy?

Praha – Zdarma je skutečně zdarma a vždy, tedy bez podmínek. To slibuje nový běžný účet od Equa bank, respektive vylepšení její dosavadní nabídky, která i dosud patřila k nejlepším bezpoplatkovým účtům na trhu.

Běžné účty bez poplatků už sice nabízí čím dál více bank, přibývá i služeb zahrnutých do těchto bezplatných balíčků. Novinka od Equa bank je ale oproti většině konkurentů skutečně napřed, protože na rozdíl od nich neomezuje nabídku jen na klienty, kteří účet alespoň trochu „aktivně využívají“ (tedy posílají na něj určitou minimální částku nebo například pravidelně platí kartou alespoň stanovený limit).

Nejblíže nové nabídce Equa bank je dosavadní bezpoplatkový účet Fio banky, který z pravidelných přehledů online deníku Aktuálně.cz dosud vycházel jako jediný bezplatný účet bez praktických omezení.

Druhou novinkou Equa bank je vyšší sazba (1,5 procenta) na spořicím účtu. 

Equa bank patří k menším bankám na tuzemském trhu. V Česku podniká od roku 2011 poté, co její majitel – investiční fondy spravované britskou společností AnaCap – odkoupil českou část italské banky Banco Popolare.

Výhoda je v bankomatech

Nový běžný účet chce v kampani zaujmout tvrzením, že je první na trhu zcela zdarma bez jakýchkoli podmínek či omezení. A má pravdu.

Dosud nejblíž tomuto tvrzení byl totiž běžný účet od Fio banky. Ten nabízí zdarma všechny základní služby (a navíc i na Slovensko), nicméně omezením jsou výběry z bankomatů. Bezplatné jsou totiž jen výběry z vlastní sítě, což je sice standard i u většiny podobných nabídek, ale Fio má navzdory velkému rozšiřování pouze 150 bankomatů v Česku. Dalším – v praxi nepříliš podstatným – je omezení těchto bezplatných výběrů na maximálně deset v měsíci.

Výběr z konkurenčních bankomatů přijde klienty Fio banky standardně na 30 korun. Mohou dosáhnout i na bezplatný výběr, a to za každé čtyři tisíce korun uhrazených platební kartou u obchodníků.

Oproti tomu Equa bank už v dosavadní verzi svého účtu nabízela bezplatné výběry z jakéhokoliv tuzemského bankomatu.

Výběry zdarma u konkurence může nabídnout, protože už nejsou tak ztrátové jako dřív. Poplatek, který se platí bance, z jejíhož bankomatu výběr proběhl, během několika málo let klesl z předchozích zhruba 30 korun na třetinu. Klienti Equa bank zároveň za měsíc v průměru provedou „jen“ zhruba 2,5 výběru.

Návnada na klienty

Dosud přišel běžný účet od Equa bank standardně na 99 korun měsíčně. Poplatek se dal smazat jedním ze čtyř způsobů, například došlými platbami v hodnotě alespoň 10 tisíc korun nebo alespoň třemi platbami kartou. Podle ředitele retailového bankovnictví Jakuba Pavla sice takto nedokázala poplatek vymazat jen čtyři procenta klientů, ale velkou část dalších zájemců to odrazovalo, aby si účet v Equa bank vůbec zřídili. „Bance se tak změna vyplatí,“ věří Pavel.

Equa bank má výhodný běžný a spořicí účet jako hlavní nástroj (spolu s reklamními kampaněmi), jak přilákat nové klienty. Vydělává pak na dalších produktech, zejména na úvěrech. Banka se chlubí, že na rozdíl například od Zuno Bank (další nové banky z roku 2011, která je momentálně na prodej) má většinu klientů aktivních, kteří ji používají jako hlavní banku. Daří se jí také prodej úvěrů – zatímco na vkladech má zhruba 25 miliard korun, na úvěrech kolem 20 miliard.

Bezplatný běžný účet Equa bank zahrnuje všechny služby, které drtivá většina klientů bank potřebuje: internetové bankovnictví, kartu s bezkontaktní funkcí, příchozí i odchozí platby, výběry z bankomatů (v zahraničí vyjde výběr jen na devět korun), k dispozici jsou i pobočky (nyní zhruba 40, na konci roku jich má být 60).

Nový spořicí účet

Podmínky si Equa bank naopak klade u druhé novinky – spořicího účtu Hit. Ten začne od února nabízet na částky do dvou milionů korun procentní úrok. Na část vkladu do 200 tisíc přidá ještě prémii ve výši půl procenta.

Sazbu 1,5 procenta ale získají jen ti klienti, kteří do banky za měsíc pošlou alespoň deset tisíc korun nebo kartou v měsíci provedou tři transakce. Za měsíce, kdy nebude alespoň jedna podmínka splněna, bude vklad úročen základní sazbou (1 %).

Mezi spořicími účty je sazba 1,5 procenta druhá nejvýhodnější. Premiantem i nadále zůstává spořicí účet od Sberbank se sazbou 1,63 procenta na vklady do 150 tisíc korun. Vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,63 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.