CZK/€ 24.715 -0,18%

CZK/$ 22.745 -0,51%

CZK/£ 28.792 -0,16%

CZK/CHF 25.172 -0,35%

14. 02. 2023

0 komentářů

Průzkum: Češi investují, aby měli důstojné stáří

 

Letošní rok bude pro investování obtížný, shodují se analytici. Kolísající ceny zboží a energií a vysoká inflace mohou být ale také příležitostí k investování, kterým lze hodnotu peněz udržet nad poklesem. Odborníci doporučují vklady zejména do státních dluhopisů doplněné o akciové fondy. Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) investuje 34 % lidí proto, aby jejich peníze nezahálely, dalších 27 % si myslí, že bez investic nelze uchránit úspory před inflací. Nejčastějším důvodem Čechů pro investování je ale nedůvěra, že se o ně v budoucnu postará stát a zajišťují se tak na stáří.

Loading



 

Rekordní růst cen, způsobený zejména ruskou invazí na Ukrajinu a dopady koronaviru, zapříčinil, že hodnota uložených peněz klesá nejrychleji za posledních třicet let. Průměrná inflace za loňský rok byla 15,1 %. Ta přiměla většinu Čechů šetřit, řadu z nich ale také investovat. Analytici se shodují, že rok 2023 bude pro investování složitý a turbulentní, přesto jsou odvětví, do kterých se vyplatí své finance vložit a ochránit je tak před další ztrátou.

Podle nejnovějšího průzkumu Asociace pro kapitálový trh (AKAT) jen 35 % Čechů alespoň jednou v minulosti investovalo nebo investuje pravidelně. Naopak nikdy neinvestovalo a ani se nechystá začít 37 % dotazovaných, dalších 23 % investice zvažuje, ale nemá s nimi doposud žádné zkušenosti. Za zkušené investory se pak pokládají 4 % lidí. „K investování je kromě peněz potřeba také rozhled a finanční gramotnost, a to je často kámen úrazu. Mnozí se nechají odradit prvním drobným neúspěchem či medializovanými případy nekvalitních firemních dluhopisů a investování se ze strachu vyhýbají. Investování není snadná disciplína. Vyžaduje aktivní přístup, vyhledávání a vyhodnocování relevantních informací, od věci není výběr kvalitního finančního poradce,” doporučuje Jaromír Sladkovský, místopředseda AKAT ČR.

Řada nových nebo méně zkušených investorů totiž bez rady odborníka sklouzává při investování k rozhodování emocemi a například už při menších poklesech na trhu peníze vybírají. Prostřednictvím svého bankovního poradce vkládá 35 % investujících. „Klientům doporučujeme zejména dodržovat dlouhodobou strategii a neměnit ji po výkyvech na trzích. Hodně pomoci může pravidelné investování. Zásadní je také diverzifikace portfolia, dnes je relativně těžké odhadnout, co se bude dále dít, ale pro konzervativnější klienty dává smysl investovat například do státních dluhopisů, kde se dá očekávat pokles sazeb ze strany České národní banky a tím by tyto dluhopisy mohli dosáhnout zajímavého zhodnocení. Zajímavým doplňkem jsou i investice do akciových fondů z rozvinutých zemích, hlavně USA, ale také rozvíjejících se trhů,“ říká Tomáš Kapoun, manažer produktového týmu investic v MONETA Money Bank.

Podle průzkumu AKAT je nejčastějším motivátorem k dlouhodobému investování potřeba zajistit se na stáří, 37 % oslovených nevěří, že se o ně stát postará. Dalšími důvody jsou, aby peníze nezahálely, zajištění aktivního životního stylu ve stáří a ochrana úspor před inflací. Už vloni uvedla Česká bankovní asociace, že inflace ohrožuje rodinný rozpočet 71 % Čechů, více než čtvrtinu z nich ohrožuje velmi. Naopak 39 % podle AKAT lidí uvedlo, že neinvestuje z obavy, že o své peníze přijde. Pro další třetinu je důvodem hrozba, že se z investice vyklube podvod a 30 % lidí neví, kam peníze vložit. Nejčastěji, ve 39 % případů, je investice delší než na 5 let, vklad na 3-5 let pak volí pětina respondentů, investici do 3 let si pak volí méně než čtvrtina lidí. Téměř polovina nakupujících odpověděla, že investuje pravidelně každý měsíc.

Časový horizont a pravidelnost vkladů je kromě částky klíčovou otázku pro každého investora. „Krátkodobě se jeví jako dobré uložení peněz termínovaný vklad, což určitě pro část portfolia není špatná volba, na druhou stranu je termínovaný vklad poněkud neflexibilní. Aktuální situaci na spořících a termínovaných účtech bral jako příležitost, kde mám peníze „zaparkované“ a následně je přesouvám do dlouhodobějších investic. U spořících a termínovaných vkladů je také nevýhodou 15% zdanění, což ponižuje výnos, spíše tedy doporučuji držet investice déle jak 3 roky a této dani se vyhnout,“ dodává Tomáš Kapoun z MONETA Money Bank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *