Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Průmysl těží ze slušné zahraniční poptávky, stavebnictví se propadá

Investice 24.05.2016 | 09:16 0 Komentářů

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšil. Za růstem stojí zejména zvýšení důvěry v průmyslu. To dáváme do souvislosti se slušnou poptávkou ze zahraničí, ze které český průmysl těží. 

Zejména o auta je u našich západních sousedů v poslední době velký zájem. Důvěra se snížila ve stavebnictví, což pro nás není velkým překvapením vzhledem k výraznému propadu stavební výroby na začátku roku kvůli nižším investicím veřejného sektoru. Důvěra spotřebitelů zůstala beze změny. Spotřebitelé těží z velmi dobré situace na trhu práce, když nezaměstnanost i v posledních měsících klesala. Tempo jejího poklesu však zvolňuje. Například v průmyslu podle nového průzkumu manažeři nepředpokládají nabíraní nových pracovníků.  Nicméně nezaměstnanost je už tak nízko, že tlačí na vyšší mzdy.

Bleskový odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku ukázal na růst HDP o 0,5 % q/q. Nicméně komentář ČSÚ naznačil, že v mezičtvrtletním srovnání došlo k výraznému poklesu investic. Ten se projevuje právě v poklesu průmyslové aktivity, ale hlavně na propadu stavebnictví. Očekáváme, že stavební výroba tento rok poklesne a průmysl poroste pomaleji než vloni. Celkově by podle našeho odhadu měl HDP vykázat růst o 2,1 %. Pozitivně bude přispívat domácí spotřeba, zatímco brzdu budou představovat investice.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.