Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Průměrný plat v Česku: Aktuálně už přes 23 000 Kč

Investice 08.06.2011 | 09:14 0 Komentářů

Oproti začátku loňského roku bereme v průměru skoro o pětistovku více

Praha – Zaměstnanec v Česku bral v letošním prvním čtvrtletí v průměru 23 144 Kč. Je to o 471 Kč více než před rokem. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad, tedy průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celém národním hospodářství vzrostla o 2,1 %.
Má to ovšem háček, ne všichni zaměstnanci dostali přidáno. V nepodnikatelské sféře totiž průměrná mzda dokonce poměrně výrazně poklesla. Konkrétně se jim platy snížily o 1,7 %.
Počet vyplácených zaměstnanců mírně vzrostl
Naopak v podnikatelské sféře byl meziroční růst 3 procenta. Pokud se od toho ovšem odpočítají zvýšené spotřebitelské ceny za uplynulý rok ve výši 1,7 procenta, znamená to, že pracovníci v soukromých podnicích si celkem polepšili o 1,7 procenta a celkově v národním hospodářství o poměrně nevýznamné 0,4 procenta.
Začíná být jednoznačně výhodnější nechat se zaměstnat v podnikatelské sféře. Skončilo dlouholeté pravidlo, že nepodnikatelská sféra, která zaměstnává ve větší míře zaměstnance s vyššími stupni vzdělání, má vyšší aritmetický průměr platů proti podnikatelské sféře. Poslední vývoj znamená, že průměrný plat v nepodnikatelské sféře byl již nižší o 658 Kč než průměrná mzda v podnikatelské.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.