Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Problémy hutí ohrožují celý průmysl, varuje Jan Světlík

Investice 03.07.2009 | 21:01 0 Komentářů

Rozhovor s kapitán českého strojírenství Janem Světlíkem o kvalitách českého průmyslu a o tom, jak si udržet konkurenceschopnost.

Ostrava – Zatímco ostravské ocelárny ArcelorMittal a Evraz, vlastněné mezinárodními korporacemi, téměř krachují, Vítkovice Machinery Group v čele s majitelem a generálním ředitelem Janem Světlíkem působí docela neohroženě.
„Obraty jsou nižší, ale není to nějak dramatické,“ říká Světlík, který drží v rukou jednu z největších českých strojírenských exportních firem. Zalomené hřídele či bezešvé tlakové láhve z jeho Vítkovc patří k jediničkám na světovém trhu.
Zatímco Mittal loni v prosinci ohlásil propouštění, Světlík slavil bombastickou show s banketem ke 180. výročí založení fabriky. A zaměstnancům rozdával k výplatám místo výpovědí symbolických 180 euro.
Na to, jak krize ohrožuje okolní hutě, se ale nedívá s lehkým srdcem. „Pokud dojde k likvidaci hutní základny, bude ohrožena konkurenceschopnost celého českého průmyslu,“ varuje továrník, prezident Národního strojírenského klastru, ostravský patriot, mecenáš umění, sběratel obrazů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.