Úterý 02. června. Svátek má Jarmil.

Příští rok bude vládní deficit 70 miliard korun

Investice 23.09.2015 | 12:53 0 Komentářů

Státní rozpočet, který byl dnes schválen vládou, byl navržen se schodkem 70 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou.

Včetně peněz z Evropské unie a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Návrhem a složením rozpočtu, který dnes vláda schválila, plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení vlády. Podporujeme zaměstnanost, investice, průmysl, bezpečnost občanů i kvalitnější veřejné služby, a zároveň jdeme cestou postupného snižování deficitu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Sobotka tehdy také uvedl, že už nepředpokládá v návrhu rozpočtu velké změny, nicméně menší přesuny ještě připouští. Ze státních podniků Lesy ČR a pivovaru Budvar tak rozpočet na příští rok získá 6,6 miliardy korun a z Řízení letového provozu 100 milionů korun.

Návrh rozpočtu i výhled na další roky počítá s tím, že deficit veřejných financí nestoupne nad tři procenta HDP, což je maximální hranice požadovaná Evropskou unií pro přijetí eura. Příští rok by měl být deficit 1,2 procenta HDP, v roce 2017 0,8 procenta HDP a v roce 2018 0,6 procenta HDP. 

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.