CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

26. 11. 2021

0 komentářů

Přestože Apple zklamal čtvrtletními výsledky, cena jeho akcií láme historické rekordy

 

Je to zkrátka Apple

Nový obchodní týden začal na newyorské burze optimisticky. Důvodem byla opakovaná nominace Jeromea Powella do čela Federálního rezervního systému. Investoři tak očekávají, že měnová politika americké centrální banky bude i nadále pokračovat v nastoleném trendu, a nebude tak ohrožovat oživení největší ekonomiky světa. To je mimořádně dobrá zpráva také pro nejhodnotnější firmu světa, technologickou společnost Apple.

Loading 

Jeho akcie se svezly nejen na celkovém tržním optimismu, ale i na zprávách o zlepšující se kondici dodavatelského řetězce, který je důležitý pro dostatečnou produkci nejnovějšího iPhonu, tedy iPhonu 13. Poptávka po něm je totiž obrovská a zdá se, že půjde o jeden z nejúspěšnějších modelů chytrého telefonu v historii firmy.

Rekord navzdory výsledkům

Akcie společnosti Apple v pondělí 22. listopadu poprvé ve své historii vystoupaly nad hranici 165 dolarů a v porovnání v páteční uzavírací cenou zpevnily téměř o tři procenta. Přitom výsledky za poslední fiskální čtvrtletí zveřejněné na konci října očekávání investorů zklamaly. Tržby společnosti za kvartál končící 25. září dosáhly 83,4 miliardy dolarů. Meziročně sice vzrostly o 29 procent, analytici však odhadovali výsledek až o 1,6 miliardy dolarů lepší. Čistý zisk Applu přesáhl 20,5 miliardy dolarů, což bylo o 62 procent více než před rokem.

Za celý fiskální rok pak společnost Apple utržila 365,8 miliardy dolarů, což představuje meziroční růst o třetinu. Čistý zisk pak stoupl o 45,6 procenta na necelých 153 miliard dolarů. V přepočtu na jednu akcii Apple vydělal ve čtvrtém čtvrtletí 1,25 dolaru, za celý rok pak 5,67 dolaru. V obou případech tak došlo k meziročnímu růstu o přibližně 70 procent.

REKLAMA

Applu se dařilo nejvíce své tržby zvyšovat v Číně, kde došlo k jejich růstu o 70 procent, zatímco v ostatních částech světa to bylo podstatně méně. Z hlediska prodeje jednotlivých produktů pak jednoznačně vede iPhone, který Applu zajišťuje přes 52 procent tržeb. Loni na iPhone připadal jen každý druhý utržený dolar. Druhým nejúspěšnějším produktem jsou služby, které Apple svým zákazníkům poskytuje. Jde zejména o streamovací služby jako Apple TV, Apple Music, nebo služby pro skladování dat, tedy známý iCloud.

A co budoucnost?

Jedna věc je aktuální situace společnosti, investory však mnohem více zajímá vývoj v nadcházejících měsících. Přestože se společnosti Apple dařilo ve stále ještě probíhající pandemii obstát, mohou na ni číhat určitá rizika. Tím největším je hrozba narušení dodávek důležitých komponent v podobě čipů, jejichž nedostatek sužuje zejména automobilový průmysl, nezřídka se ale přelije i do technologického sektoru.

A určité potíže už věští také jeden z klíčových dodavatelů Applu, společnost Foxconn. Její šéf Liu Young-way varoval, že nedostatek čipů ne globálním trhu může přetrvat až do druhé poloviny příštího roku, a že tržby Foxconnu kvůli tomu mohou klesnout o více než 15 procent, a to včetně tržeb z prodejů komponent do smartphonů.

REKLAMA

Proti Applu také může do jisté míry paradoxně hovořit postupné slábnutí epidemie. Otázkou je, nakolik si lidé během koronavirové krize zvykli fungovat v on-line prostředí, a nakolik se budou chtít vrátit do běžného života se vším všudy. Tedy i s nakupováním v „kamenných“ obchodech či prací na svých pracovištích. Jestliže si však z pandemie odneseme mimo jiné fakt, že lze celkem obstojně pracovat, studovat nebo nakupovat na dálku, bude to hrát Applu coby přednímu světovému výrobci informační technologie do karet.

Odborníci doporučují koupit

Ačkoli jsme se historického cenového rekordu u akcií Applu dočkali teprve před pár dny, nová meta je už prý na dohled. Myslí si to poměrně mnoho analytiků, kteří se k akciím Applu vyjadřují pro různé webové portály sledující dění na akciových trzích. Například portál FXStreet.com uvedl, že není nereálné, aby se cena akcie Applu vyšplhala v dohledné době na 200 dolarů.

To není až tak daleko od očekávání analytiků oslovených americkou CNN. Ti nejodvážnější totiž pro příštích 12 měsíců tipují cílovou cenu na 198 dolarech, přičemž mediánový odhad činí 170 dolarů. Největší pesimisté pak tvrdí, že Apple oslabí ke 128 dolarů.

Ze 40 oslovených expertů pak 25 doporučilo akcie Applu koupit, 6 uvedlo, že je rozumné podíl akcií Applu v portfoliu zvyšovat, 8 doporučuje držet a jediný by podíl akcií Applu v portfoliu snižoval. Prodat nedoporučil nikdo z nich.

Autorem hlavní analytik společnosti CapitalPanda Jozo Perič

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *