Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Přes 82 milionů Číňanů žije v chudobě, ukazují vládní data

Investice 15.10.2014 | 23:00 0 Komentářů

Čtvrtina nejchudších podle údajů z roku 2012 vlastní pouze jedno procento jmění čínské společnosti. Jedno procento nejmajetnějších čínských domácností naopak kontroluje více než třetinu bohatství.

Přes 82 milionů Číňanů žije v chudobě, ukazují vládní data

Peking – Ačkoliv je Čína druhou největší ekonomikou světa, v chudobě tam i nadále žije více než 82 milionů obyvatel.

Ukazují to vládní údaje vycházející z oficiálně stanovené hranice chudoby, která odpovídá ročnímu příjmu 2300 jüanů (asi 8100 Kč). Podle metodiky, kterou používá Světová banka, by však v chudobě žilo více než 200 milionů obyvatel Číny.

„Obyvatele žijící v chudobě netrápí jen nízké příjmy, musí se vyrovnat s obtížnou dostupností pitné vody, elektřiny, vzdělání, zdravotní péče a úvěrů,“ upozornil podle agentury AFP vládní představitel pro rozvoj Čeng Wen-kchaj. Většina z těchto lidí žije v oblastech, které často postihují přírodní katastrofy nebo kde chybí potřebná infrastruktura. Dostat je tedy z chudoby je velmi komplikované, vysvětlil Čeng.

Více než tři desetiletí reforem vedly k ekonomickému rozmachu Číny, která v roce 2010 vystřídala Japonsko na pozici druhé největší ekonomiky světa. Zemi ale trápí prohlubující se příjmová nerovnost, na kterou upozornil i průzkum provedený univerzitou v Pekingu. Největší rozdíly jsou přitom mezi zámožným východním pobřežím a chudým vnitrozemím.

Čtvrtina nejchudších tak podle údajů z roku 2012 vlastní pouze jedno procento jmění čínské společnosti. Jedno procento nejmajetnějších čínských domácností naopak kontroluje více než třetinu bohatství země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.