Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Před rokem začala krize. Co tehdy psali odborníci?

Investice 15.09.2009 | 20:02 0 Komentářů

Jak Sedláček, Švejnar a další blogeři komentovali pád investiční banky Lehman Brothers.

Přesně před rokem padl jeden z velkých amerických finančních domů, investiční banka Lehman Brothers (ekonom Tomáš Sedláček si ve svém blogu na Aktuálně.cz vtipně pohrál s jeho jménem, když den poté vymýšlel titulek pro svůj komentář – Leh(l) man, brothers!) a od tohoto okamžiku většina zasvěcených datuje dodnes trvající hospodářsku krizi.
O jejích důvodech, rizicích i možných následcích byly popsány stohy papíru i mnoho tisíc internetových stránek (a další ještě popsány budou). Není proto bez zajímavosti připomenout si, jak je před těmi dvanácti měsíci viděli ekonomové, kteří se s čtenáři chodí dělit o své názory na Aktuálně.cz.
Čtěte více: Obama kritizoval Wall Street, chce přísnější pravidla
Tomáš Sedláček tehdy varoval před státními záchrannými injekcemi pro krachující banky. A zároveň si kladl otázku, co bude dál:
„Jaký to bude mít dopad na nás, na Evropu a Čechy? Zaprvé se za poslední období výrazně změnila celá filozofie ekonomického myšlení. Změnilo se celé vnímání trhu a státu. A zadruhé to bude mít i ekonomický dopad. Americká krize, a to i ve svých začátcích, se dost výrazně přelila do Evropy, což se projevilo i zpomalením české ekonomiky. Představy o tom, že si naše část světa dokáže poradit i bez amerického růstu, se ukázaly jako příliš optimistické. Nečekal bych armagedon, ale bez následků tento večírek nebude,“ napsal Sedláček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.