Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Přebytek státního rozpočtu v lednu poklesl na 28,6 miliardy korun

Makro 02.02.2015 | 16:09 0 Komentářů

Přebytek státního rozpočtu meziročně poklesl o 16,5 miliardy korun na 28,6 miliardy korun. Na propadu přebytku se podepsalo zejména nižší inkaso spotřební daně z tabákových výrobků.

Daňové příjmy se proti loňskému lednu smrskly o 21 procent. Hlavním důvodem k tomuto snížení s dvoutřetinovou vahou byla regulace předzásobení tabákovými kolky a v tomto případě je důvodné čekat, že celoroční výběry budou naopak vyšší než loni. V nečekaném propadu se ale v lednu ocitl výběr DPH, a to přes solidní předvánoční tržby obchodníků a rozjetou ekonomiku,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkové příjmy se ke konci ledna meziročně snížily na 111 miliard korun, tedy o 18 miliard korun. Zároveň meziročně poklesly celkové výdaje, a to o 1,5 miliardy na 82,4 miliardy korun.

„Lednová čísla nebývají příliš dobrým vodítkem pro vývoj státního rozpočtu po zbytek roku. Aby se ale zmírnilo riziko odchylky státních financí od celoročního plánu, musely by další měsíce přinést mnohem lepší čísla. Přitom je nutné vidět, že se řada nových opatření současné vlády, kupříkladu zvýšení platů ve veřejném sektoru, do bilance státního rozpočtu teprve začne negativně promítat,“ dodal Sobíšek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.