Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Přebytek rozpočtu v srpnu klesl, letošní schodek by přesto mohl být nižší

Makro 03.09.2018 | 15:46 0 Komentářů

Přebytek státního rozpočtu se ke konci srpna snížil z červencových 16,6 miliardy korun na 14,8 miliardy korun. V loňském srpnu hospodařil stát s přebytkem 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Největší podíl na růstu příjmů měl meziročně silnější výběr daně z příjmu fyzických osob, který se zvýšil o 15,3 %. „To je důsledkem vysoké zaměstnanosti a výrazného růstu mezd. Roste i výběr daně z přidané hodnoty, lidé se vydělané peníze nebojí utrácet, a to čím dál častěji i za luxusnější výdaje zdaněné vyšší sazbou. Více státní pokladna utržila i na daních z příjmu firem a spotřebních daní z pohonných hmot i cigaret,“ vysvětluje ekonom Komerční banky Jakub Matějů s tím, že to vše odráží sílu hospodářské konjunktury.

Pro letošní rok plánuje ministerstvo financí rozpočet se schodkem 50 miliard korun. „Výsledek může být lepší, přesto se ale letos asi dočkáme výraznějšího schodku než v roce 2017,“ míní Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Nižší schodek letos očekává i Jakub Matějů. V příštím roce ale podle něj schodek pravděpodobně opět vzroste. „O něco později se totiž rozjely investiční výdaje, a bude nutné je ve větší míře financovat z rozpočtu v příštího roku. Přidá se k tomu již oznámený další silný růst mezd ve státní sféře, a to 15 % pro učitele, 10 % pro další pracovníky ve vzdělávání a minimálně 5 % pro ostatní státní zaměstnance. Proto čekáme v roce 2019 vyšší deficit než v letošním roce, a to ve výši 50 miliard korun,“ uvedl Jakub Matějů.

V příštím roce počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun.  „Jeho plány jsou však opřeny o relativně optimistický výhled hospodářského růstu. Navíc se v návrhu rozpočtu posunuly očekávané příjmy dále na vyšší úroveň, a to bez konkrétních dodatečných opatření na příjmové straně. K tomu se přidává riziko výraznějšího zpomalení ekonomiky. Bilance rozpočtu v příštím roce tak může skončit v ještě hlubším deficitu,“ dodává Jakub Matějů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.