Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Pražská burza padá, US akcie s největším propadem od roku 2001

Akciové trhy dnes pokračují v propadech ze včerejška, když reagují na největší propady amerických akcií za posledních sedm let.

Poté, co americké trhy včera zaznamenaly největší pád od září 2001, se dnes propadají také akcie v Evropě. Pražská burza po včerejších ztrátách opět padá, dnes zejména kvůli propadům developerských společností patří mezi nejztrátovější trhy a ztrácí přes tři a půl procenta (-3,55 %). Ušetřeny nejsou ani ostatní trhy, velmi zle jsou na tom například akcie v Maďarsku.

Nejvíce na BCPP ztrácejí developerské společnosti, u akcií ECM bylo dnes dvakrát pozastaveno obchodování. Poprvé byl překročen limit 20 %, podruhé bylo obchodování zastaveno po překročení 30% limitu. Dalším limitem je pak ztráta 50 %. Akcie ECM momentálně ztrácejí více než 20 %, Orco se obchoduje se ztrátou kolem 10 %.  

Výrazné ztráty dnes zaznamenávají také akcie společností NWR (-8,6 %), Unipetrol (-5,8 %) a pod patnáctikorunovou hladinu se dostaly akcie společnosti AAA Auto (-8,36 %). Vcelku v pohodě v poprovnání s ostatními tituly se drží akcie Zentivy (-0,29 %), u níž chce společnost Sanofi-Aventis prodloužit nabídku odkupu, Telefonica O2 (-0,35 %), která se obchoduje bez nároku na dividendu a Philip Morris (-0,38 %).

Na situaci reagují centrální banky, od Fedu se kromě rozšíření kolaterálu očekává snižování úrokových sazeb, ECB reaguje na dění poskytnutím dodatečné likvidity.

Zdroj: Patria, Fio, XTB, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.